Grzybica – z nią trzeba walczyć

autor: • 13 października 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Takich problemów ze stopami nie można lekceważyć. Niepostrzeżenie mogą się one przekształcić w coś znacznie gorszego, a my będziemy musieli się z nimi zmagać. Z czego bierze się grzybica i jak jej do siebie nie dopuścić?

Grzybicę stóp wywołują grzyby dermatofitowe, drożdżopodobne lub pleśniowe. Dotyczy to nie tylko samej skóry stóp, ale i paznokci. U tych, którzy mają sprawny układ immunologiczny ryzyko zakażenia jest znacznie niższe. Wzrasta ono jednak wtedy, gdy organizm jest osłabiony. Obecnie grzybica nie jest już kojarzona z zaniedbaniem i można zarazić się nią w łazience w pięciogwiazdkowym hotelu, w saunie czy na basenie.

Wszystko zaczyna się natomiast od odpowiedniej profilaktyki. Ważne jest to, aby dbać o higienę i pielęgnację stóp poprzez ich dokładne mycie stóp oraz wycieranie do sucha. Gdy natomiast korzystamy z basenu, sauny lub łazienki hotelowej, załóżmy klapki ochronne. Jeśli na grzybicę choruje jeden z domowników, zachowajmy ostrożność: nie używajmy wspólnego ręcznika ani przyrządów do pielęgnacji paznokci.

Po czym rozpoznać grzybicę? Jej objawy są bardzo charakterystyczne. Jest to m.in. łuszczenie się skóry, jej nadmierne rogowacenie oraz uporczywy świąd. Gdy grzyby atakują także paznokcie, płytka żółknie i staje się grubsza. Jeżeli zauważymy takie zmiany, koniecznie udajmy się do dermatologa lub gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp. Wyleczenie grzybicy nie daje nam natomiast pewności, że pozbyliśmy się jej raz na zawsze. Istnieje bowiem możliwość, iż ona powróci. Aby tak się nie stało, dbajmy o stopy i stosujmy odpowiednie kosmetyki.

Warto tu postawić m.in. na kremy, które pomogą nam się uchronić przed zakażeniem, a także będą wyrównywały gospodarkę hydrolipidową skóry. Dobrze jest, jeśli mają również działanie przeciwgrzybicze. W składzie musi się znaleźć wówczas clotrimazol, climbazol lub triclosan. Warto również znaleźć taki preparat, który ograniczy potliwość stóp i będzie działał odświeżająco. W przypadku grzybicy paznokci zastosujmy kosmetyki z dodatkiem olejku z kiełków pszenicy – wspomoże on wzrost płytki, a dzięki temu leczenie będzie efektywniejsze.

Źródło: 38 PR Content & Communication

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *