Freestyle kajakowy: widowiskowa dyscyplina

autor: • 29 sierpnia 2016 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Skupiając się na piłce nożnej czy na skokach narciarskich nie zwracamy uwagi na wiele innych dyscyplin, w których realizują się nasi reprezentanci i odnoszą przy tym spore sukcesy. Należy do nich m.in. freestyle kajakowy

Freestyle kajakowy to stosunkowo młoda dyscyplina. Usłyszano o niej w latach 80 XX wieku, choć już wcześniej zawodnicy próbowali ekstremalnych odmian kajakarstwa, zapuszczając się na górskie i rwące rzeki. Ta dyscyplina znacznie różni się jednak od uprawianego przez nich wcześniej sportu. W tym wypadku liczy się przede wszystkim widowisko. Im efektowniejsze będą figury wykonywane przez zawodników, tym zdecydowanie lepiej dla nich.

Nic zatem dziwnego, że sportowcy pasjonujący się freestylem kajakowym starają się zaprezentować, jak najlepsze znane im elementy. Do najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych z pewnością należy loop, a więc salto na kajaku. Co więcej, można wyróżnić nawet kilka jego odmian. Da się go bowiem wykonać w wersji podstawowej, aerial, huge i clean. To, ile punktów otrzyma zawodnik zależy natomiast od stylu, w jakim uda mu się wykonać każdą z figur.

Walka w kayak crossie T.Czaplicki

Typowe zawody w tej dyscyplinie polegają na dwóch przejazdach eliminacyjnych, w których powinien się zaprezentować z jak najlepszej strony. Od tych dwóch, trwających po 45 sekund przejazdów zależy to czy zawodnik dostanie się do ćwierćfinału, półfinału a w rezultacie finału zawodów.

To, co zdecydowanie odróżnia ten sport od tradycyjnego kajakarstwa to nie tylko jego widowiskowy charakter, ale i fakt, że większość czasu w trakcie startu zawodnicy spędzają nie na wodzie, ale w… powietrzu. Dyscyplina ta otwiera przed jej pasjonatami ciagle kolejne możliwości. Zawsze można przecież sięgnąć po kolejną figurę lub wykonać ją bez użycia wioseł. Możliwości w tej kwestii nie sposób policzyć.

Choć freestyle kajakowy dopiero się rozwija to już teraz reprezentanci Polski się nim zajęli i odnoszą na tym polu spore sukcesy. Na uwagę zasługuje na pewno Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki. Jednym z ostatnich osiągnięć naszej reprezentantki jest m.in. wygrana w międzynarodowych zawodach w Graz, srebro podczas Makinito Contest 2016 czy trzecie miejsce na festiwalu sportów outdorowych Natural Games. Od paru lat wrocławianka Zofia Tuła jest numerem jeden w polskim freestyle’u kajakowym. Zalicza się ją także do europejskiej i światowej czołówki tego sportu. Tomasz Czaplicki to z kolei najlepszy polski kajakarzem freestyle i zdobywca brązowego medalu na Mistrzostwach Świata 2013.

Selfi na scenie Natural Games szkoła kajakowa czaplickifun

Źródło: Czaplickifun
fot. materiały prasowe

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *