Ergonomia siedzenia

autor: • 17 lutego 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Krzesło to mebel, który jest każdemu bliski. W pracy, spędzamy na nim nawet kilka godzin, w domu korzystamy z krzeseł w jadalni, czy w domowym biurze. Codzienne spędzanie czasu w pozycji siedzącej już dwóch godzin ma znaczący wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Krzesła stanowią zatem wyzwanie dla projektantów – muszą być ergonomiczne i funkcjonalnie, a zarazem estetyczne. Jak wybrać odpowiednie krzesło, które spełni wszystkie te warunki?

Funkcjonalność
To najważniejszy warunek, którym powinniśmy się kierować w czasie zakupu krzesła. Funkcjonalność krzeseł przeznaczonych do jadalni  zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane, wielkości oraz kształtu.  Najbardziej popularnym materiałem do produkcji krzeseł jest drewno. Stosuje się jego różne odmiany, dlatego meble w znaczny sposób różnią się od siebie, mają też inne właściwości.

Design
Kiedy decydujemy się na zakup, powinniśmy zastanowić się czy chcemy model w całości drewniany, czy taki z tapicerowanym siedziskiem lub obiciem. Wygodniejsze są krzesła tapicerowane, ale trzeba pamiętać, że obicie musi pasować do wystroju wnętrza. Dostępne są także krzesła wykonane z innych materiałów np. poliwęglanu.

Ergonomia siedzenia
Tylko krzesła o ergonomicznym kształcie pozwalają na komfort siedzenia i zapobiegają trwałym uszkodzeniom naszej postawy. Istotny w tej kwestii jest profil oparcia – to on decyduje o prawidłowej pozycji ciała. Aby sprawdzić czy model jest odpowiednio do nas przystosowany wystarczy go przetestować. Warto dostosować krzesła do funkcji jaką mają pełnić. Jeśli potrzebujemy siedzisk na taras czy do ogrodu, warto zainwestować w modele odporne na warunki atmosferyczne.

Biurowy fotel
Właściwie dobrany fotel pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa, szyi, barków. Źle dobrane krzesło biurowe może wpłynąć na obniżenie koncentracji. Najważniejsze jest zachowanie wyprostowanej pozycji ciała. Fotel biurowy powinien posiadać możliwość regulacji wysokości siedziska, aby można było je dopasować do swojego wzrostu. Oparcie z kolei powinno zapewniać podparcie całym plecom, nie może zatem sięgać niżej niż do łopatek – dobrze, jeśli również jest regulowane.

Oprac. Kinga Pinas

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *