Ekstrakt z pestek jeżyny ma działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe, łagodzące i przeciwzapalne. Uzyskany dzięki innowacyjnej metodzie ekstrakt, to nowość na polskim rynku kosmetycznym
Co wiemy o jeżynie?
Jeżyna to owoc, który swoim wyglądem przypomina malinę, ale jej pędy są dużo bardziej kolczaste. Najczęściej występuje w kolorze ciemnofioletowym lub czarnym. Dzięki zawartości wielu dobroczynnych składników, takich jak na przykład witaminy, antyoksydanty, czy błonnik, wykazuje silne działania prozdrowotne. Jeżyny wykorzystywane są w profilaktyce chorób nowotworowych i chorób oczu. Wspomagają także pracę układu krążenia, regulują poziom cukru we krwi, pomagają spowolnić procesy starzenia się skóry, są zdrowe na kości, regulują objawy menopauzy, a także są składnikiem wielu diet odchudzających, ponieważ przyśpieszają przemianę materii.
Ekstrakt z jeżyny w przemyśle kosmetycznym
Już jakiś czas temu odkryto, że jeżyny oprócz dobroczynnego wpływu na zdrowie, wspaniale działają także na skórę. Wyjątkowo cenne działanie wykazuje ekstrakt z pestek jeżyny, który zawiera szereg pożądanych w kosmetykach składników, takich jak: witaminy A, C, E, K, B6, flawonoidy, ? i ?-hydroksykwasy oraz garbniki. Sam ekstrakt ma działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe, łagodzące i przeciwzapalne. Do jego produkcji wykorzystywane są pestki jeżyn, które stanowią odpad w przemyśle spożywczym, np. przy produkcji soków, czy przetworów.
Na początek, naukowcy zastosowali ekstrakt z jeżyny do produkcji maseczki do pielęgnacji twarzy i dwufazowego preparatu do demakijażu. – Innowacyjność tych produktów nie polega na samym zastosowaniu w kosmetyce ekstraktu z jeżyny, bo dobroczynne działanie tej rośliny, odkryto już wcześniej, ale z powodu zastosowania nowej metody jego pozyskiwania w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla – wyjaśnia kierownik katedry chemii UTH, prof. Tomasz Wasilewski.
Zdaniem prof. Wasilewskiego, metoda ta pozwala na wyodrębnienie z pestek jeżyny wszystkich wartościowych składników i uzyskanie surowca, który nie zawiera nic oprócz tego, co było w roślinie na początku. – Jej dużą zaletą jest fakt, że proces przeprowadzany jest na zimno. Dzięki temu żaden z cennych składników nie ulega rozkładowi, tak jak to się dzieje w warunkach podwyższonej temperatury – dodaje ekspert.
Wykonana na uczelni w Radomiu maseczka do pielęgnacji twarzy i dwufazowy preparat do demakijażu to kosmetyki naturalne, charakteryzujące się m.in. dużą wydajnością oraz naturalnym i atrakcyjnym zapachem jeżyny.
Domowa maseczka z jeżyny
Maseczkę z jeżyny można także bardzo prostym sposobem zrobić samemu w domu. Jedyne, czego potrzebujemy to kilka rozgniecionych jeżyn, 1 łyżeczkę miodu i 1 łyżeczkę śmietany. Wszystko razem należy wymieszać i maseczka jest gotowa. Warto zostawić ją na skórze przez około 15 – 20 minut, po czym zmyć wodą.