EKG mierozne z każdego miejsca

autor: • 17 sierpnia 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Wykonanie EKG nie będzie już wymagało wsparcia ze strony innych osób. Pomiary będą wykonywane dzięki specjalnej koszulce, a wyniki z tych badań dostarczane do lekarzy

Inteligentna koszulka tekstylna do pomiaru EKG to urządzenie służące do rehabilitacji kardiologicznej pacjentów. Dzięki niemu uda się monitorować ich stan zdrowia przez cały czas. Koszulka firmy Inovatica, zrobiona z pomocą Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ma być alternatywą m.in. dla medycznych holterów, które są niewygodne i przede wszystkim mało funkcjonalne.

Cały problem tkwił w stworzeniu takiego systemu pomiarowego, który będzie zintegrowany z materiałem koszulki. Ten system musiał być jednak odporny na pranie czy normalne codzienne użytkowanie. Udało się jednak spełnić wszystkie wymogi i wykonać koszulkę, która za pomocą bluetooth może łączyć się z urządzeniami mobilnymi – smartfonem czy tabletem. Dzięki podłączeniu do internetu prezentuje pomiary EKG w czasie rzeczywistym na urządzeniach mobilnych, a także przesyła je do lekarzy zdalnie monitorujących pacjentów.

Kolejnym problemem było przekazanie sygnału do telefonu komórkowego. Choć nie wydaje się to być zbyt trudne to sygnał musiał być odfiltrowany i pozbawiony szumów, a to już mogło sprawić kłopot. Spełnienie także i tego wymogu okazało się być możliwe. Tym samym udało się uzyskać naprawdę nowatorski system. Dotąd nie ma produkcyjnego, komercyjnie dostępnego rozwiązania tego typu, ale naukowcy liczą, że uda się to osiągnąć.

Projekt uzyskał 300 tys. zł unijnego dofinansowania w ramach działania III.3 „Rozwój B+R w przedsiębiorstwach” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Został też wyróżniony nagrodą „Mocni w biznesie” w kategorii „Innowacje z potencjałem”.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *