Jedzenie zawsze pod ręką, brak problemów z gotowaniem i posiłek spożywany zawsze o odpowiedniej godzinie – oto efekty diety pudełkowej. Dla kogo jest ona odpowiednia i czy faktycznie nie ma wad?
Catering dietetyczny stał się w Polsce tak modny, że trudno teraz znaleźć osoby, szczególnie wśród gwiazd czy celebrytów, które by z niego nie korzystały. Nic w tym dziwnego, na rynku pojawia się też coraz więcej firm, które oferują gotowe, pięcioposiłkowe, zbilansowane dzienne menu z dostawą pod wskazany adres. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musimy martwić się ani o zakupy, ani o planowanie tego, co akurat powinniśmy lub chcemy zjeść. Co więcej, codziennie możemy liczyć na inne, smaczne i pomysłowe dania.
Do najpopularniejszych należą diety pudełkowe o obniżonej kaloryczności. Można jednak dostać zarówno te o podwyższonej zawartości białka dla osób aktywnych czy o niskim indeksie glikemicznym dla diabetyków. Odpowiednio przygotowane posiłki znajdą się również dla wegetarian lub tych, którzy są na diecie bezglutenowej. Idąc dalej, firmy coraz częściej komponują też diety „na ładną cerę” lub „antycellulitowe”.
Teoretycznie wystarczy jedynie wybrać sobie odpowiednią dietę, zamówić ją, stosować i czekać na efekty. Tak zwana dieta z pudełka zapewnia nam całodzienne wyżywienie, a zatem nie ma w niej miejsca na indywidualne zachcianki, czyli przekąski czy dania, na które aktualnie mamy ochotę. Trudno też wymienić te posiłki na inne, np. lunch ze znajomymi czy kolację u przyjaciółki. Niejednokrotnie zdarza się również, że dieta nie jest dla nas odpowiednia, ponieważ nie do końca jesteśmy świadomi tego, którą z nich powinniśmy wybrać. W takich sytuacjach warto się najpierw zgłosić do dietetyka lub lekarza, aby ten doradził nam, co będzie dla nas najlepesze.
Wybierając posiłek idealny nie można zapominać o tym, że powinien on uwzględniać nie tylko nasze zapotrzebowanie energetyczne, ale i stan zdrowia czy kondycję fizyczną. Źle dobrana dieta może bowiem uczynić naszemu organizmowi więcej szkody niż pożytku. Niektóre diety mogą prowadzić do nadmiernego spowolnienia metabolizmu (wtedy jeszcze trudniej schudnąć) lub niedoborów pewnych składników odżywczych.
Tego typu diety są idealne dla osób, które prowadzą aktywne życie zawodowe, spędzają dużo czasu poza domem, a przy tym nie narzekają na brak pieniędzy. Taki dzienny zestaw to koszt 40-50 zł. Nietrudno policzyć, że miesięczny koszt takiego żywienia to ok. 1200–1500 zł. Decydując się na tę dietę trzeba również wziąć pod uwagę, że zazwyczaj jest ona idealna na kilka miesięcy, potem następuje powrót do dawnego trybu, a wraz z nim efekt jo-jo lub przynajmniej znaczny wzrost wagi. Dlatego, po zakończeniu stosowania tzw. diety pudełkowej, chcąc przestawić się na tryb samodzielnego przygotowywania posiłków, powinno się podejść do tego w sposób odpowiedzialny. Przede wszystkim w dalszym ciągu należy żywić się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb zdrowotnych – najlepiej w porozumieniu z dietetykiem.
Źródło: Zachowaj Równowagę