Co nam daje fotoprzewodnictwo?

autor: • 4 lutego 2024 • Facet, NajnowszeMożliwość komentowania Co nam daje fotoprzewodnictwo? została wyłączona

Fotoprzewodnictwo można obserwować na przykładzie węglika krzemu, który wskutek oświetlania laserem zaczyna przewodzić prąd, zaś nieoświetlony jest izolatorem. Zachowuje się więc jak łącznik. W przyszłości takie łączniki mogą znaleźć zastosowanie w rozdzielniach elektrycznych.

Do zastosowań jednak jeszcze daleko. Naukowcy dopiero symulują komputerowo właściwości półprzewodników, które w przyszłości będzie można wykorzystać do projektowania łączników fotoprzewodzących. Jednak już teraz można spodziewać się, że łączniki te znajdą zastosowanie w różnych układach energoelektronicznych. Pozwolą one odizolować układy sterujące od wykonawczych. Z punktu widzenia użytkowników może to skutkować większym uniezależnieniem od rozmaitych awarii.

Za pomocą symulatora wykonanego w oprogramowaniu MatLab naukowcy z Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (dr inż. Marek Suproniuk, dr inż. Mariusz Wierzbowski i doktorant Piotr Paziewski) modelowali nowy materiał półprzewodnikowy jakim jest węglik krzemu.

Zbadali, jak zmienia się przewodność (konduktywność) węglika krzemu w wyniku oświetlania go światłem laserowym o różnych mocach (o odpowiedniej długości fali). Przedstawiony przez nich model obejmował sześć defektów punktowych, które najczęściej pojawiają się w węgliku krzemu. Defekty są to wtrącenia innych pierwiastków lub niejednorodności w sieci krystalicznej półprzewodnika. Mogą one wpływać na działanie łącznika fotoprzewodzącego.

Wyniki tych symulacji opisało czasopismo „Scientific Reports” https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsami.9b20309

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk, kol/ ekr/

Pin It

Podobne artykuły

Komentowanie wyłączone