Ponad 80 proc. matek ma świadomość, że w prawidłowej diecie ich dzieci powinny znaleźć się owoce i warzywa, ale tylko, co trzecia z nich wie, że dobra dieta to pięć porcji warzyw i owoców dziennie
Nie jemy warzyw i owoców
Ostatnio przeprowadzone badanie wśród polskich mam, pokazały, że niestety w pewnych kwestiach, brakuje im edukacji. Główną trudność dla kobiet stanowiło określenie właściwej liczby posiłków w diecie ich dzieci, w skład których powinny wchodzić warzywa i owoce. Badanie objęło 200 matek, które są odpowiedzialne w swoim gospodarstwie domowym za dobór składników do posiłków i mają dzieci w wieku 3 – 12 lat.
Podstawowym celem badania była weryfikacja wiedzy ogólnej na temat zalecanych zasad żywieniowych, między innymi ilości i jakości spożywanych dań. Ważne było także, aby pokazać faktyczne zwyczaje, z wyraźnym naciskiem na to, co dzieci jedzą na pierwsze i drugie śniadanie. Dodatkowym celem było również zbadanie wiedzy matek, na temat soków i ich dodatków, a także tego, czym można zastąpić warzywa i owoce.
Zdaniem ponad 80 proc. kobiet, w skład prawidłowej diety dzieci, powinny wchodzić owoce i warzywa. Wyniki pokazują więc, że Polki zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są te składniki w codziennym jadłospisie. Jednak tylko, co trzecia badana osoba wiedziała, że w prawidłowej diecie powinno znaleźć się, aż pięć porcji warzyw i owoców, aby organizm otrzymał prawidłową ilość witamin i składników mineralnych. Prawie połowa respondentek, bo aż 48 proc. nie potrafiła niestety odpowiedzieć na pytanie, jakie zgodnie z zaleceniami dietetyków, powinno być dzienne spożycie warzyw i owoców w diecie dzieci i dorosłych. Z kolei tylko 27 proc. badanych, twierdziło, że w diecie, zarówno swojej, jak i swojej rodziny, uwzględnia zalecane pięć porcji warzyw i owoców.
Najczęściej podawanym powodem niestosowania się do zaleceń specjalistów, jest ponoć brak czasu na skomponowanie odpowiednich posiłków. Drugą z kolei przyczyną braku spożywania odpowiedniej ilości warzyw i owoców w diecie dzieci, jest rzekoma niechęć maluchów do ich jedzenia.
Zaskakujący jest fakt, że ponad 80 proc. badanych matek wiedziała, iż szklanka soku może zastąpić jedną z zalecanych porcji warzyw i owoców.
Dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, zauważa, że od kilkunastu lat w Unii Europejskiej spada spożycie świeżych warzyw i owoców. Pod względem spożycia owoców, Polska jest dopiero na niechlubnym 25. miejscu w UE. Wyniki przeprowadzonego badania zdają się to potwierdzać.
Dzieciaki lubią śniadania
Jak wynika z badań, w 96 proc. badanych gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku 3 – 12 lat jada się śniadania. Badanie pokazało ponadto, że ponad 90 proc. dzieci w wieku 3 – 12 lat spożywa także drugie śniadania. Jedzą albo w domu, w szkole, albo też w przedszkolu. Produktami, które cieszą się największym powodzeniem są oczywiście kanapki, preferują je dzieci starsze w wieku 7 – 12 lat. Natomiast maluchom w wieku 3 – 6 lat, najczęściej podawane są, co zaskakujące, właśnie owoce i warzywa.
Inne z kolei badania przeprowadzone wśród młodzieży pomiędzy 11 – 15 lat, pokazały, że ponad 90 proc. z nich zjada śniadania, obiady i kolacje, ale na drugie śniadanie czas znajduje już tylko 60 proc., a na podwieczorek jedynie około 55 proc.
Jedzenie śniadań jest ważne w diecie każdego człowieka, czy to małego, czy dorosłego. Pięć porcji warzyw i owoców, to absolutna konieczność, aby zachować dobre zdrowie na długie lata. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, kiedy komponujemy posiłki dla naszych dzieci.