Ciecze perfluorowane – sposób na oddychanie pod wodą

autor: • 7 października 2016 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Skoro będąc w brzuchu matki jesteśmy w stanie oddychać poprzez ciecz to dlaczego nie mamy tego wykorzystywać już po urodzeniu? Komu przydaje się oddychanie dzięki tzw. cieczom perfluorowanym? Wykorzystują je m.in. miłośnicy podwodnych aktywności

Ciecze perfluorowane istnieją tylko dzięki perfluorozwiązkom, a więc syntetycznym związkom organicznym, w których pozostał szkielet węglowy, a wszystkie atomy wodoru z cząsteczek węglowodorów zostały zastąpione podstawnikami fluorkowymi. Efektem tych zamian są nowe własności fizykochemiczne związków. Stają się one bowiem odporne na temperaturę i nie wchodzą w żadne reakcje chemiczne. Są bezbarwne, bezzapachowe, klarowne.

Mają jeszcze jedna ważną cechę. Pozwalają na rozpuszczanie ogromnych ilości tlenu i dwutlenku węgla, czyli gazów oddechowych. Dzięki temu mogą być wykorzystane jako proste układy symulujące wymianę gazową, czyli po prostu umożliwiające przez krótki czas oddychanie płynem.

Perfluorozwiązki są cięższe niż woda. Ich gęstość, w połączeniu z brakiem mieszalności z wodą oraz z fazą organiczną, np. tłuszczami, pozwala tworzyć warstwy, w których można hodować komórki, np. w bioreaktorze. Perfluorozwiązki zawsze znajdują się na na dnie naczynia, nad nimi zawsze będzie faza wodna, nad nią ewentualnie faza organiczna.

Ciekłe perfluorozwiązki odkryto w latach 40-tych XX w. podczas naukowego Projektu Manhattan – budowy bomby atomowej. Okazało się wówczas, że idealnie nadają się do przechowywania uranu. W cieczy perfluorowanej można rozpuścić nawet 40 razy więcej tlenu niż w wodzie (do 45 ml w 100 ml wody) i trzy razy więcej dwutlenku węgla niż w układach wodnych. Ciecze te porównywane są do biologicznych nośników gazów oddechowych – w przypadku kręgowców – hemoglobiny.

Wspomniane związki przydają się podczas podawania leków do układu oddechowego, a także w trakcie transportowania organów przeznaczonych do transplantacji. Wykorzystywane są również w chirurgii oka. U osób zdrowych sprawdzają się jednak podczas nurkowania na ekstremalnych głębokościach. Po zalaniu płuc cieczą perfluorowaną nurkowie można dokonywać na przykład napraw na platformach wiertniczych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *