Ciąża a stwardnienie rozsiane

autor: • 29 stycznia 2016 • Kobieta, NajnowszeKomentarze: (0)

Gdy pojawia się dziecko zmienia się cały świat, gdyż ta mała istota wywraca go do góry nogami. Co dopiero, gdy pojawia się w okolicznościach, w których jego mama musi się zmagać z chorobą jaką jest stwardnienie rozsiane. Wiele kobiet uważa, że połączenie tej choroby z zajściem w ciąże czy wychowaniem dziecka jest niemożliwe. Co jednak na ten temat twierdzą eksperci?

Nie ulega wątpliwości, że wiele kobiet marzy o tym, by mieć dziecko. Te marzenia nie dla wszystkich są jednak proste do zrealizowania. Dzieje się tak m.in. przez różne choroby. Jedną z nich jest stwardnienie rozsiane. Warto jednak nie ulegać stereotypom dotyczącym niemożności zajścia w ciąże przez chore kobiety.

Zdarzają się przypadki, w których kobiety obawiają się zajścia w ciąże, gdyż nie chcą spotkać się z negatywną opinią otaczających je ludzi. Badania pokazują jednak, że ponad 80% respondentów uznaje, że kobiety chore na stwardnienie rozsiane mogą być równie dobrymi matkami, co zdrowe panie.

Trudno ściśle określić, jakie objawy i przebieg będzie miało stwardnienie rozsiane. Jednak wczesna diagnoza i poddanie się leczeniu odsuwa w czasie możliwość wystąpienia ewentualnej niepełnosprawności, a to zdecydowanie zwiększa szansę na odpowiednie wychowanie młodego człowieka. Panie skarżące się na tę chorobę mogą bez przeszkód myśleć o zajściu w ciążę, gdyż nie powoduje ona problemów z płodnością ani nie jest tak łatwo dziedziczona jak mogłoby się wydawać. Jak twierdzą specjaliści, prawdopodobieństwo zachorowania dziecka w przypadku, gdy jedno z rodziców jest chore wynosi 2%.

Czas na dziecko

Stwardnienie rozsiane daje o sobie znać zazwyczaj wtedy, gdy kobieta planuje założenie rodziny. Choroba nie jest powodem, aby rezygnować z posiadania dziecka, jednak decyzję o zajściu w ciążę powinny skonsultować z lekarzem neurologiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ specjalista najlepiej wie, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, mogące negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjentki. Zdecyduje on również o tym, czy i ile wcześniej będzie ona musiała odstawić leczenie modyfikujące przebieg choroby. O zajściu w ciążę decydują natomiast podobne czynniki, jak w przypadku zdrowych kobiet. Niezależnie od tego warto jednak, by przyszła mama zastanowiła się czy jest gotowa na dziecko i czy wspólnie z bliskimi poradzi sobie z jego wychowaniem.

Ciąża a rozwój choroby

Wiele pań zastanawia się, jak przebyta ciąża wpłynie na dalszy rozwój choroby. Dotychczasowe badania pokazują jednak, że podczas ciąży zmniejsza się na przykład ilość rzutów. Ważne też, by przed urodzeniem dziecka ustalić czy będzie ona karmiła piersią czy też nie. Pozwoli to lekarzowi ustalić czy pacjentka może przyjmować leki immonomodulujące.

Źródło: On Board PR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *