Ciało kobiety naturalnie bardziej atletyczne?

autor: • 28 lutego 2018 • Kobieta, NajnowszeKomentarze: (0)

Kobiety przetwarzają tlen szybciej od mężczyzn, gdy zaczynają ćwiczyć. Czy to odkrycie University of Waterloo ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia i trybu życia?

Szybki pobór tlenu oznacza, że komórki organizmu są poddane mniejszemu obciążeniu. To też istotny miernik sprawności aerobowej. – Nasze odkrycie przeczy popularnemu stereotypowi, że to mężczyźni są z natury bardziej atletyczni – tłumaczy Thomas Beltrame, główny autor badania opublikowanego na łamach „Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism”.

W badaniu sprawdzono pobór tlenu oraz jego ekstrakcję przez mięśnie u 18 młodych mężczyzn i kobiet o podobnym wieku i wadze. W ćwiczeniach na bieżni kobiety zawsze przewyższały mężczyzn aż o 30% pod względem gospodarki tlenowej organizmu. W skrócie: ich mięśnie lepiej korzystały z dostępnego tlenu.

– Odkryliśmy, że mięśnie kobiet znacznie lepiej pobierają tlen z krwi, co – mówiąc naukowo – oznacza lepszy system aerobowy – powiedział prof. Richard Hughson z Uniwersytetu Waterloo.

Poprzez lepszą gospodarkę tlenową, kobiety są mniej podatne na odkładanie się molekuł związanych z uczuciem zmęczenia, postrzeganiem wysiłku i niskimi osiągami sportowymi.

– Choć jeszcze nie wiemy, skąd aż tak wyraźna różnica w poborze tlenu na korzyść kobiet, to nasze badanie podważa tzw. konwencjonalną wiedzę w tej materii. Może wpłynąć na to, jak będziemy podchodzić do treningu i różnic pomiędzy płciami – zauważa Beltrame.

Źródło: Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *