To badanie służy nam nie tylko do badania wzroku. To także idealne narzędzie do tego, aby sprawdzić nasz ogólny stan zdrowia. O czym może nam powiedzieć badanie dna oka?
Badanie dna oka zazwyczaj kojarzy nam się z wizytą u okulisty i kontrolą naszego narządu wzroku. Stanowi ono jeden z podstawowych elementów diagnostyki chorób oczu. Od lat pozwala również wykrywać wiele chorób ogólnoustrojowych. Stwierdzone w badaniu zmiany mogą nam mówić także o takich dolegliwościach jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, z których niejednokrotnie nie zdawajemy sobie sprawy. Niewykluczone, że już niedługo ten katalog znacznie się powiększy, a do grona wspomnianych chorób wykrywanych dzięki badaniom dna oka dołączy Alzheimer i Parkinson, a więc przypadłości związane z układem nerwowym, które dotykają głównie osób starszych.
Skąd te wnioski? Amerykańskie i angielskie wyniki badań wskazują na przełomowe wnioski płynące z badania dna oka u zwierząt. Wynika z nich, że dzięki oftalmoskopowi (wziernikowi), wiązce laserowej i znacznikowi da się rozpoznawać komórki siatkówki, ulegające śmierci, a wiec apoptozie. Naukowcy wykonywali też u zwierząt tomografię siatkówki (badania OCT). Stwierdzili oni zmiany typowe wokół tarczy nerwu wzrokowego i centralnej części siatkówki, czyli w plamce. Zmiany te odnoszą się natomiast bezpośrednio do choroby Alzheimera.
Badanie musi przejść jeszcze sporo testów, więc nie wiadomo dokładnie, kiedy zostanie ono zastosowane u ludzi i pozwoli na wczesną diagnozę Alzheimera i Parkinsona. Nie jest to jednak zupełnie nowa metoda działania, ale konieczne jest mimo wszystko przeprowadzenie stosownych badań klinicznych i obserwacji, a także wyznaczenie odpowiednich standardów działania.
Okuliści podkreślają, że każda osoba po 40. roku życia powinna co najmniej raz w roku poddać się badaniu dna oka. Przypominają, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania, nie tylko na choroby oczu, a badanie dna oka umożliwia ich wczesne wykrycie. To badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Zazwyczaj wymaga wcześniejszego rozszerzenia źrenic poprzez podanie kropel, co ułatwia badanie i zwiększa dokładność oceny dna oka. Badanie pozwala jednak na określenie stanu tarczy nerwu wzrokowego i siatkówki. Jej głównym elementem jest obszar zwany popularnie plamką, która odpowiada za centralną część pola widzenia. Badanie umożliwia też zdiagnozowanie jaskry, na przykład jaskry tzw. niskiego ciśnienia (gdy nie ma dolegliwości bólowych i badanie ciśnienia śródgałkowego nie wykazuje nieprawidłowości), a mimo to dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i zawężenia pola widzenia. Dodatkowo badanie pozwala na określenie stanu naczyń siatkówki, umożliwia też zbadania ogólnego stanu organizmu i wykrycie ewentualnych zmian.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl