Amarantus znany jest od prawieków, a obecnie nazywa się go „zbożem XXI wieku”. Zawiera mnóstwo witamin, białka, wapnia, fosforu, potasu i magnezu, a także dba o dostarczanie naszemu organizmowi dobroczynnych kwasów
Czym jest amarantus?
To prastara roślina, znana także pod nazwą szarłat, o rodowodzie sięgającym 5 tysięcy lat wstecz. Mówi się o niej również, jako o Ziarnie Inków, a nawet o Złocie Inków. Wśród społeczności Inków, Majów i Azteków, amarantus postrzegany był nie tylko, jako główny składnik pożywienia, lecz także odgrywał ważną rolę w ceremoniale religijnym. Dziś ponownie cieszy się dużą popularnością w Ameryce Południowej, Azji i Afryce, a o jego prozdrowotnych właściwościach coraz częściej słychać także na kontynencie europejskim.
Bogactwo składników odżywczych
Szarłat jest naturalnym źródłem błonnika i cennych składników mineralnych, takich jak: wapń, fosfor, potas i magnez. Dodatkowo jest źródłem wielu witamin, przede wszystkim A, C, E i B6, kwasu pantotenowego i foliowego. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, amarantus zaliczany jest do grupy tzw. superżywności. Nasiona szarłatu mają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe oraz pomagają w walce z cukrzycą, chorobami układu nerwowego i kostnego. Najczęściej ziarna amarantusa można spotkać w formie surowych nasion, które należy ugotować do miękkości przed spożyciem. Ponadto, w sklepach ze zdrową żywnością, często spotykaną formą do spożycia jest popping, czyli ziarna ekspandowane. Szarłat można spotkać również w formie płatków, jako dodatek do potraw gotowanych i duszonych. Jest świetną alternatywą dla tradycyjnej owsianki, zwłaszcza w połączeniu z marmoladą i orzechami. Nasiona amarantusa są również wspaniałym dodatkiem urozmaicającym smak sałatek, ciast i wypieków.
Amarantus vs. pszenica
Od pewnego czasu wiadomo, że zmodyfikowana pszenica nie służy naszemu zdrowiu. Amarantus może być z powodzeniem stosowany przez osoby chore na celiakię lub cierpiące z powodu nietolerancji glutenu. Ziarna tej rośliny są naturalnie bezglutenowe, bogate w białko o wysokiej wartości odżywczej, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych zbóż, ponieważ zawarte w nich białko przewyższa jakością nie tylko to z pszenicy, jęczmienia i kukurydzy, lecz także posiada więcej wartości, niż dla przykładu białko z mleka. Wartość białka podnoszą dodatkowo, występujące w jego łańcuchu, niezwykle cenne aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Ich źródłem są szczególnie produkty pochodzenia zwierzęcego, dlatego o ziarnach amarantusa nie powinni zapominać głównie wegetarianie i weganie.