Współczesna Praga jest jedną z najliczniej odwiedzanych metropolii europejskich. Co roku setki tysięcy turystów przybywa do Czech, aby na własne oczy zobaczyć „perły” architektury, podziwiać światowe dzieła sztuki, odwiedzić około 20 muzeów i stu galerii. Na zobaczenie wszystkich ważnych miejsc i zabytków trzeba zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni.
Niestety, my nie mamy tyle czasu, wpadamy tu tylko na jeden wieczór, jedną noc i chwilę porannego zwiedzania zza szyb naszego SsangYong Koradno.
Będąc w Pradze pamiętajcie, że rocznie odwiedza je nawet 7 milionów turystów co sprawia, że w wielu miejscach jest po prostu tłoczno. W takich miejscach nie trudno o kradzieże, które najczęściej mają charakter manipulacyjny (rozpięcia lub rozcięcia toreb lub plecaków). W tym zakresie czuliśmy się naprawdę dobrze zabezpieczeni ponieważ najcenniejsze dla nas rzeczy umieściliśmy plecaku Pacsafe. Był to model EXP45, który ma specjalne strefy chronione stalową siatką eXomesh, która chroni przed kradzieżą na skutek przecięcia powłok bagażu.
Od kilku lat coraz popularniejsze stają się również kradzieże “cyfrowy”. Pamiętajmy zatem aby chronić swoje karty zbliżeniowe przed nieuprawnionym zeskanowaniem. Na rynku są dostępne różnego rodzaju nakładki na karty płatnicze, które uniemożliwiają złodziejom zbliżeniowe pobranie środków ( np. etui StopRFID od Pacsafe).
Warto umieścić część swojej gotówki poza tradycyjnym portfelem np. w paszportówkach, sekretnych portfelach lub przeciwkradzieżowych biodrówkach. Mieliśmy te rozwiązania ze sobą i naprawdę polecamy to aby w ten sposób się zabezpieczyć i pomyśleć o swoim bezpieczeństwie jeszcze na etapie planowania wyjazdu.
Śladami Kafki
Gdybyśmy mieli stworzyć krótki, acz treściwy przewodnik po Pradze to zdecydowanie do miejsc, które należy zobaczyć zaliczylibyśmy Zamek Praski. To największy zamek średniowieczny na świecie według Księgi Rekordów Guinessa, który obecnie jest siedzibą czeskich władz i najbardziej wyróżniającą się budowlą na tle panoramy praskiej. Otoczony jest siedmioma pięknymi ogrodami, po których, dla zaprezentowania królewskiego przepychu spacerują dumne pawie, otoczone dziesiątkami nagich rzeźb. Na jednym z wielu dziedzińców zamku znajduje się największy kościół praski – Katedra Św. Wita, Wacława i Wojciecha, którego widok zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz zapiera dech w piersiach.
Jedną z najbardziej obleganych atrakcji zamku jest również osnuta legendami Złota Uliczka, zwana także „uliczką alchemików”. Wśród malowniczych domków, które się na niej znajdują, zamieszkiwanych kiedyś przez służbę zamkową, złotników i alchemików, mieściła się pod numerem 22 pracownia słynnego pisarza Franza Kafki, w której teraz urządzono księgarnię pisarza i wystawę pamiątkową.
Słynne praskie mosty
Praga słynie z ogromnej ilości mostów, które na stałe wpisały się już w krajobraz czeskiej stolicy. Najsłynniejszy to oczywiście Most Karola – jeden z najstarszych mostów w Europie Środkowej. Niezapomniany widok tworzy 30 barokowych rzeźb ozdabiających most, które podczas spaceru wydają się spoglądać na przechodniów z ukosa i nadają niepowtarzalny charakter całej konstrukcji. Na Moście Karola oczywiście – jak na placu Św. Marka w Wenecji panuje taki tłok, że nie sposób przemaszerować przez niego, bez przeciskania się choć kilka razy przez większy tłum. Wymarzone miejsce dla kieszonkowców i drobnych złodziejaszków, którzy korzystając z okazji, wypatrują niedomkniętych torebek czy beztroskich plecaków, na które właściciele – zachwyceni krajobrazem – nie zwracają większej uwagi. Z zabezpieczeniami użytymi w naszych bagażach w technologiami antykradzieżowymi Pacsafe mogliśmy i tym turystycznym sercu Czech czuć i poruszać się swobodnie.
Atrakcyjności mostowi, przez który dziennie przewijają się tysiące zwiedzających, dodaje fakt, że z mostem tym wiąże się wiele niezwykle interesujących legend. I tak na przykład według jednej z nich, pod koniec XIV wieku zrzucono z niego wikariusza generalnego, który nie chciał wyjawić tajemnicy spowiedzi królowej.
Na balustradzie mostu, dokładnie w miejscu w którym go zrzucono, został przymocowany mały mosiężny krzyż z pięcioma gwiazdami. Legenda mówi, że człowiekowi, któremu uda się położyć rękę na krzyżu tak, aby każdy palec dotykał jednej z gwiazd, spełni się życzenie. Każdy z próbujących szczęścia wierzy, że to właśnie jego marzenie wkrótce się ziści . Poza tym okolica Mostu Karola to także świetne miejsce na zakup pamiątek. Do wyboru są piękne zdjęcia, urzekające obrazy, szkło, kryształy, czy z tych mniej poważnych – podobizny uroczego Krecika, czy Żwirka i Muchomorka (znane wszystkim postacie z kultowych bajek).
Warto także zobaczyć jeden z najcenniejszych zabytków Pragi – zegar astronomiczny „orloj”, umieszczony na gotyckiej wieży ratusza staromiejskiego. O pełnej godzinie pojawia się w dwóch okienkach rzeźby 12 apostołów, po obu stronach zegara równocześnie ożywają postacie Kościotrupa, Turka, Skąpca oraz Pyszałka. Po ukazaniu się wszystkich apostołów pieje Kogut, a zegar zaczyna bić. Ta atrakcyjna budowla przyciąga tak wielu turystów, że w okolicach pełnej godziny trudno jest się przedostać z jednego końca placu na drugi.
Praga z perspektywy wody
Poza ogromnym bogactwem kulturowym, Praga może się także pochwalić wspaniałym zapleczem turystycznym. Dla zwiedzających ogólnie dostępnych jest wiele restauracji, hoteli, barów, w których turyści z całego świata witani są z typowym czeskim entuzjazmem i radością. Jednym z popularniejszych lokali jest Jazz Boat, czyli jazzowy statek na falach Wełtawy, który poza koncertem jazzowym oferuje także 2,5 godzinny rejs, podczas którego można obejrzeć Pragę z innej perspektywy, przy okazji delektując się czeską kuchnią. Tym, którzy chcieliby spędzić więcej czasu na czeskiej wodzie, godny polecenia jest Botel Vodnik – statek spełniający rolę hotelu na rzece. Warunki mieszkalne są wyśmienite, cena za nocleg przystępna, widoki piękne, a wrażenia z nocy spędzonej w samym sercu Pragi zdecydowanie godne polecenia.
Z Pragi wyjechać nie można, nie odwiedziwszy jednej z typowych czeskich gospód, gdzie rodzime piwa i wina leją się strumieniami prosto z beczek do kufli spragnionych turystów. Warto pamiętać, że kiedyś w Czechach, każde nawet najmniejsze miasto miało swój własny browar i po dziś dzień jest to najpopularniejszy trunek wśród Czechów (przeciętny Czech wypija ok.160 litrów piwa rocznie!). W prawdziwej gospodzie kelnerzy zostawia przy nas kartkę, na której wraz z każdym wypitym piwem stawia kolejną kreskę. Na koniec biesiadowania zlicza wszystkie kreski i na ich podstawie wystawia rachunek.
Oto jeszcze kilka ciekawostek o tym pięknym mieście:
* Podczas budowy mostu Karola, w XIV wieku, jednym z głównych składników zaprawy murarskiej były jajka (dokładniej, ich białka).
* W Pradze znajduję się kilkaset świątyń różnych religii, jednocześnie Czechy są najbardziej ateistycznym państwem w Europie. 59 proc. obywateli to ateiści lub agnostycy.
* Synagogi i cmentarz żydowski w dzielnicy Josevov przetrwały II wojnę światową paradoksalnie dzięki Adolfowi Hitlerowi, który po całkowitej zagładzie Żydów chciał utworzyć w Pradze muzeum narodu żydowskiego.
* 12 proc. mieszkańców Czech zamieszkuje stolicę republiki. Najstarsza karuzela na świecie znajduje się w Pradze, w dzielnicy Vinohrady.
* W Pradze toczy się akcja książki Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”. W fabule powieści pojawiają się m.in. Złota Uliczka, Cmentarz Żydowski, Daliborka, uniwersytet Karola, pomnik rabina Lőwe. Na podstawie książki nakręcono też film „Pan Samochodzik i Praskie Tajemnice”.
* Na turystów, którzy zdecydują się wspiąć na 327-metrowe wzgórze Petrin usytuowane w centrum Pragi, czeka mnóstwo atrakcji. Trafić tutaj nietrudno, bowiem na wierzchołku szczytu wznosi się widoczna z daleka kopia wieży Eiffla – symbol Petřínskiego kopca.
* ulica Pařížská, główna burżuazyjna aleja, dzięki swojej lokalizacji zawsze należała do ulic z dużą koncentracją luksusowych sklepów, szpanerskich kafejek, restauracji i barów. Ulica ta przebiega Rynkiem Starego Miasta do rzeki Wełtawy, przecina dzielnicę żydowską i jest w zasięgu kilku kroków od niektórych z najlepszych pięciogwiazdkowych hoteli w Pradze. Można znaleźć tam sklepy oferujące wyroby ze rżniętego szkła, biżuterię, kosmetyki, ale ciągle znajduje się tam jedna kategoria, która góruje. Jest to moda we wszystkich jej formach. Każdy znajdzie coś dla siebie wśród wielu marek, czy to męski garnitur, odzież sportowa czy sukienka wieczorowa. Synonimem tej ulicy pod względem zakupów są „niezliczone wybory”. Ładne ubrania idą w parze z przydatnymi akcesoriami, które tutaj reprezentowane są poprzez najwyższej klasy marki. Jednym słowem – Paryż w sercu Pragi.
Praga to ostatni przystanek na naszej wyprawie przed powrotem do Polski. Może nie zwiedziliśmy dużo, biorąc pod uwagę tempo, jakie sobie narzuciliśmy, ale na pewno bardzo dużo udało nam się zobaczyć. Spisaliśmy dla Was tyle, ile się dało, starając się dać wskazówki dla tych, którzy zechcą wybrać się w samochodową wycieczkę po Europie. Dajcie znać, co Was zainteresowało najbardziej. Piszcie, a najciekawsze listy do redakcji nagrodzimy niespodziankami!