Szereg białych, ale także zdrowych zębów, które rozświetlają twarz to pragnienie wielu osób. O piękny uśmiech wcale nie jest tak łatwo. Ale warto o niego zawalczyć.
Piękny uśmiech to efekt wieloletniej „pracy”. O wygląd zębów należy dbać już u małych dzieci. Profilaktyka w tym okresie życia przysłuży się do estetycznego wyglądu zębów u dorosłego człowieka.
Aby były bielsze
– Pierwsze wizyty, na które powinniśmy przyprowadzać już 2-latki, mają charakter adaptacyjny. Na tym etapie będzie to raczej gra i zabawa, tak aby nie zniechęcić dziecka do wizyt w starszym wieku – zaznacza Lidia Sasadeusz, dentystka.
Pierwsze zabiegi stomatologiczne u dzieci na pewno nie powinny być inwazyjne. Należy pamiętać o lakierowaniu zębów, które polega na pokryciu zębów warstwą lakieru o wysokiej zawartości fluoru i lakowaniu pierwszych wyrzynających się stałych zębów trzonowych. Systematyczne zabiegi wykonywane już u małych dzieci przyczynią się do posiadania zdrowych i białych zębów u dorosłego człowieka.
Często, mimo, że zęby są zdrowe nie zadowala nas ich kolor. Z pomocą przychodzi tu stomatologia estetyczna. – Istnieje szereg metod wybielania zębów. Poczynając od zabiegów jednoseansowych, kiedy to w trakcie jednej wizyty można wykonać cały zabieg, kończąc na trwającym kilkanaście dni procesie samodzielnego aplikowania żelu wybielającego przez pacjenta – opisuje Lidia Sasadeusz. – Wykonuje się dla pacjenta łyżkę, do której on sam nakłada na noc żel wybielający. Tym sposobem uzyskuje się efekt rozjaśnienia zębów. Te metodę można też stosować, aby wybielić zęby martwe, które często różnią się kolorem od pozostałych – dodaje dentystka.
Należy mieć na uwadze, że szkliwo zębów wybielonych potrzebuje kilka tygodni czasu, aby powrócić do poprzedniego stanu, dlatego należy w tym czasie uważać na wszelkie pokarmy i napoje, które mogłyby je przebarwić (kawa, herbata, czerwone wino). Częstym problemem po wybielaniu zębów jest ich nadwrażliwość, ważne jest więc aby po zabiegu wybielania lekarz zastosował preparat redukujący nadwrażliwość zębów.
Alternatywą dla wybielania są licówki, wykonane z materiałów ceramicznych, które pokrywają powierzchnie zębów, dając bardzo ładny efekt estetyczny. Bardziej zaawansowane metody to estetyczna stomatologia odtwórcza, wykorzystująca innowacyjne materiały do odbudowy zębów. – O wskazaniach do zastosowania wybranej metody decyduje lekarz, kierując się nie tylko oczekiwaniami pacjenta, ale postępując zgodnie z zasadami sztuki – podkreśla lekarz.
Cudów nie ma
Kierując się często zasobnością portfela zamiast profesjonalnych zabiegów decydujemy się na kupno wybielającej pasty do zębów. – Większość takich past ma w swoim składzie krzemionkę o różnej średnicy ziaren, która działa jak materiał polerujący czy nawet ścierny pirofosforany, które zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego – tłumaczy Lidia Sasadeusz. – Te pasty nie zmieniają naturalnej barwy szkliwa, ale w pewnym stopniu rozmiękczają kamień nazębny i ułatwiają jego usuwanie podczas szczotkowania zębów. Są skuteczne w usuwaniu wszelkich osadów i przebarwień, np. u palaczy. Ze względu na wysoki współczynnik ścieralności należy je stosować okresowo, aby nie doprowadzić do starcia szkliwa – ostrzega.
Pewna grupa past wybielających zawiera w swoim składzie silnie działające środki wybielające, typu nadtlenek wodoru, który jest bardzo silnym utleniaczem. Częste stosowanie takich past może doprowadzić np. do odwapnienia szkliwa. Bezpieczniejsze są pasty zawierające nadtlenek mocznika lub takie, których skład oparty jest na naturalnych enzymach.
– Przed kupnem takiej pasty, czy to w drogerii, czy w aptece, należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do produktu, zapoznać się ze składem i zwrócić uwagę, na ewentualne działania niepożądane – zaznacza Lidia Sasadeusz.
Stosuj się do reguł, a będzie efekt
Piękny i zdrowy uśmiech to także rezultat stosowania się do elementarnych zasad higieny zębów, o których często zapominamy.
Zęby należy myc po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości to przynajmniej rano i wieczorem, po ostatnim posiłku. W międzyczasie niezbędnym elementem higieny jamy ustnej powinny być płyny do płukania ust zawierające substancje antybakteryjne i zapobiegające osadzaniu się płytki nazębnej. Nie wolno też zapominać o nitce dentystycznej, która w tej chwili jest standardem w higienie jamy ustnej, tak samo jak pasta i szczotka.
Należy stosować pasty do zębów z odpowiednią zawartością fluoru (1450 ppm fluoru). Osoby z problemami dziąseł powinny stosować pasty z efektem przeciwbakteryjnym, a osoby o zębach nadwrażliwych pasty – ze związkami znoszącymi nadwrażliwość oraz pasty o niskiej ścieralności
Pozostaje kwestia dobru szczoteczki, co tylko pozornie jest proste. – Na pewno szczoteczkę do zębów powinien posiadać każdy, nawet niemowlak czy też osoba bezzębna (tak!) – podkreśla Lidia Sasadeusz. – Należy je wymieniać przy pierwszych oznakach zniszczenia włókien, lub ich rozchwiania. Zniszczona szczotka do zębów to siedlisko bakterii, a poza tym może ranić dziąsła – dodaje.