Serce ma naprawdę trudne zadanie do wykonania. Dlatego trzeba o nie dbać tak, aby zbyt często nie cierpiało. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Z jednej strony wiemy, że serce jest bardzo ważne, z drugiej jednak nie do końca o nie dbamy. Szkodzimy mu nałogami czy złą dietą. Wszystko to prowadzi do chorób, a jak mówią statystyki, co druga osoba w Polsce umiera na schorzenia układu krążenia. Warto zatem popracować na rzecz zdrowego serca. Może to wydłużyć nasze życie nawet o sześć lat.
Teoretycznie serce mogłoby pracować przez 100 lub 120 lat. Dlaczego tak się nie dzieje? Jesteśmy sobie winni sami. Choć lubimy obwiniać za wszystko geny. Prawda jest jednak taka, że na nasze serce wpływa przede wszystkim stres, nałogi czy zła dieta. Trzeba pamiętać, że wysoki cholesterol i każdy dodatkowy kilogram również obciąża nasze serce. A ono? Nieustannie się kurczy i rozkurcza, średnio około 60-70 razy na minutę. W określonych okolicznościach puls może przyśpieszać nawet do 180 uderzeń na minutę – dzieje się tak na przykład wtedy, gdy jesteśmy zdenerwowani, podekscytowani lub pod wpływem intensywnego wysiłku.
Serce lubi dawać o sobie znać. Nie czeka z objawami do ostatniego momentu. My jednak wolimy kłucie wokół niego zrzucić na stres a zadyszkę wytłumaczyć brakiem kondycji. Jak sobie z tym radzić? Ważne są tu badania profilaktyczne, które dają pewien pogląd na to, co dzieje się w naszym organizmie, a do tego pozwalają na reakcję, zanim zacznie się dziać coś naprawdę poważnego. We własnym zakresie warto kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienie. Jeżeli chcemy jednak kompleksowo się przebadać to wystarczy się poddać screeningowi, który polega na wykonaniu szeregu badań, od echokardiogramu do testów wysiłkowych. Wszystkie te badania można zrobić w jeden dzień i uzyskać dokładny opis stanu naszego serca.
Badania to jedno, ale o sercu nie możemy zapominać także na co dzień. Choć organ ten stanowi zaledwie ułamek masy naszego ciała, to zużywa aż 10% dostarczanego organizmowi tlenu. Trzeba zatem dawać mu do niego dostęp. Korzystnie wpływa na niego choćby aktywność fizyczna. Szczególnie polecany jest regularny wysiłek aerobowy. Właściwie dobre będzie choćby 30 minut marszu dziennie.
Nie zapominajmy także o diecie. Serce preferuje dietę śródziemnomorską, czyli ta bogata w warzywa i owoce, a także tłuszcze roślinne, w tym w szczególności oliwę z oliwek oraz ryby stanowiące doskonałe źródło cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Nie trzeba chyba przypominać, że nie do przyjęcia jest na przykład sól czy posiłki wysokoprzetworzone.
Źródło: Wizerunkowo.com