Kostka Rubika ma nie tylko ciekawą historię ale i swoje Mistrzowstwa Europy. Nie warto zatem ignorować tej dyscypliny, a raczej przyjrzeć się, jak układają kostkę najlepsi zawodnicy
Łamigłówka, jaką jest kostka Rubika, polega na stosowaniu licznych algorytmów. Podczas gdy początkujący potrzebują 10 różnych kombinacji, aby ułożyć ją w około 5 minut to rekordziści radzą sobie z tym w 21 sekund i to z zamkniętymi oczami. Do tego potrzebna jest jednak znajomość setek różnych schematów i oczywiście wiele godzin ćwiczeń.
„Magiczna kostka”, bo tak ją pierwotnie nazywano, została stworzona w 1974 r. przez węgierskiego architekta Ernö Rubika. Początkowo miała ona pomagać studentom architektury w doskonaleniu wyobraźni przestrzennej. W krótkim czasie okazało się jednak, że świetnie się sprzedaje i przez ponad 40 lat jej produkcji kostkę kupiło powyżej 250 milionów fanów łamigłówek.
Kostka Rubika nadal jest doceniana, szczególnie w Europie Środkowej. Nic dziwnego zatem, że organizowane są Mistrzostwa Europy w tej dziedzinie. Wybiera się na nie 79 uczestników z naszego kraju. Szeregi te zasila też Michał Plesowicz – aktualny mistrz Europy w „speedcubingu” jedną ręką oraz Marcin Kowalczyk – rekordzista Świata w układaniu wielu kostek pod rząd z zamkniętymi oczami.
Osoby, które pojadą do Pragi na to wydarzenie wezmą udział w 18 konkurencjach. W trakcie ich trwania zmieniana będzie wielkość kostki, jej rodzaj i styl układania. Mistrzostwa Europy W Układaniu Kostki Rubika 2016 odbędą się w dniach 15-17 lipca w Radotín.
Źródło: Exacto