Ciągłe objadanie się niezdrowymi potrawami niekorzystnie wpływa nie tylko na naszą figurę, ale przede wszystkim na zdrowie. Szczególnie niebezpiecznymi efektami nieodpowiedniej diety mogą być nowotwory
Dane z ubiegłego roku wskazują na to, że w Polsce spada zachorowalność na niektóre nowotwory, szczególnie żołądka, wątroby, trzustki i przełyku. Zachorowalność na nowotwór żołądka w ostatnich latach spadła nawet o 70%. Nie stało się tak jednak bez przyczyny. Z wyliczeń badaczy wynika, że stało się tak przede wszystkim dzięki zmianom w odżywianiu i przechowywaniu żywności.
W przypadku innych nowotworów sprawa ma się podobnie. Od 1995 r. zachorowalność na raka wątroby spadła o 40% wśród mężczyzn i aż o 66% u kobiet. W tym samym okresie zmniejszyła się liczba przypadków raka trzustki: o 33% wśród mężczyzn i o 20% u kobiet. Mężczyźni o 31% rzadziej chorują na raka przełyku, a wśród kobiet o 65% spadła zachorowalność na raka pęcherzyka żółciowego.
Ciągle zmniejszane jest też tempo zachorowalności na nowotwór jelita grubego, który bezpośrednio łączy się ze sposobem odżywiania. Z raportu Instytutu Żywności i Żywienia obejmującego lata 1960-2011 wynika, że nieprawidłowa dieta, zwłaszcza wysokie spożyciu tłuszczów i cukrów prostych, a także nadwaga, w aż 30-70% odpowiadają za powstawanie różnych typów nowotworów
Specjaliści uważają, że szczególnie dobrze widać to na przykładzie raka żołądka, jednego z najbardziej złośliwych nowotworów. Spadek zachorowalności na ten nowotwór wyraźnie przypada okres, w którym część Polaków zmieniła dietę na bardziej korzystną dla zdrowia. Przykładowo w latach 1960-2005 spożycie owoców zwiększyło się w naszym kraju aż 2,5-krotnie, a warzyw – o 41%.
Zdaniem specjalistów ważna jest również częstotliwość spożywania warzyw i owoców. Gdy sięgamy po nie od jednego do trzech razy dziennie, ryzyko zachorowania na nowotwory zmniejsza się o 14% Spożywanie ich trzy do pięciu razy dziennie sprawia, że spada ono o 29%, a pięć-siedem razy – o 36%.
Warto zatem zwracać uwagę na to co jemy, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Odpowiednie odżywianie może sprawić, że będziemy se cieszyć życiem dłużej i będziemy mogli przetrwać ten czas bez zwracania uwagi na nowotwory czy inne choroby.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl