Ze wzrokiem coraz gorzej

autor: • 28 kwietnia 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Wiele osób spędzających przynajmniej kilka godzin dziennie przed ekranem komputera ma problemy ze wzrokiem. W związku z tym narodziła się nawet pewna specjalna nazwa dolegliwości, z którą muszą się oni borykać: Computer Vision Syndrom. Jego objawy pojawiają się u znacznej części osób, nie wszyscy jednak je zauważają i traktują jako coś szkodliwego dla zdrowia

Charakterystycznymi objawami CVS jest między innymi ból oczu, suchość, pieczenie oraz niewyraźne lub podwójne widzenie. Osoby spędzające dużo czasu przed ekranem komputera bardzo często skarżą się na ból oczu, niewiele mniej odczuwa suchość i pieczenie. Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka. Jedną z przyczyn jego powstawania jest znaczne zmniejszenie częstotliwości mrugania. Prawidłowo mrugamy około 20 razy na minutę.

Jeżeli mrugamy z odpowiednią częstotliwością to łzy rozprowadzane są w sposób równomierny po całej powierzchni oka. Dzięki temu jest ono wystarczająco nawilżone. Praca przy komputerze sprawia jednak, że mrugamy 2, a nawet 3 razy rzadziej. Stąd biorą się wspomniane objawy. Podobne symptomy mogą się pojawić także przez różne wpływy klimatyczne, suche powietrze, przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Osoby między 30. a 40. rokiem życia, stale pracując z komputerem narażone są na przedwczesną starczowzroczność. Powoduje ją między innymi zmniejszenie zakresu akomodacji, czyli odległości między najdalszym i najbliższym punktem, który widziany jest wyraźnie. Zwykle problem ten dotyka osoby po czterdziestce.

U dzieci charakterystyczny jest natomiast skurcz akomodacji, a więc trwałego napięcia mięśni rzęskowych i powstania krótkowzroczności akomodacyjnej. Oznacza to, że dobrze widzą oni to, co jest blisko, a znacznie gorzej wszystko znajdujące się w oddali.

Praca przed ekranem komputera powoduje także występowanie tzw. podwójnego widzenia. Spowodowane jest ono osłabieniem odruchu zbieżnego ustawienia oczu przy patrzeniu z bliska, czyli tzw. konwergencji. W wyniku nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych powstają dwa obrazy, które w korze potylicznej nie łączą się w jeden.

Problemów związanych z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran komputera jest wiele. Trudno się przed nimi całkowicie uchronić. warto jednak choć w pewien sposób zapobiegać dalszym dolegliwościom. Aby pomóc naszym oczom, dobrze jest przed każdym dniem pracy przeczyścić wspomniany ekran, a podczas pracy wymuszać dodatkowe mruganie, co kilkanaście minut popatrzeć w dal, najlepiej na zieloną przestrzeń i ustawić odpowiedni rozmiar czcionki – 12 lub większy. Pomóc też mogą tzw. „sztuczne łzy”.

W pomieszczeniach, w których jest sztuczne światło należy zadbać o to, aby było ono rozproszone w odpowiedni sposób. Jeżeli występują różnice pomiędzy oświetleniem a jasnością ekranu to oznacza, że światło nie jest rozłożone tak jak należy. Praca przy komputerze może być też problemem dla alergików. W końcu monitor jest magnesem, który przyciąga kurz. Wraz z nim przyciągane są różne bakterie, pyłki i roztocza. Są to bardzo silne alergeny powodujące długotrwałe alergiczne zapalenie spojówek i powiek, których typowymi objawami są: stałe zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk tkanek.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *