Im ktoś jest starszy tym trudniej mu się czegokolwiek nauczyć – to stwierdzenie pokutuje w krajach zachodnich. Tymczasem mieszkańcy takich rejonów jak Boliwia twierdzą, że osoby starsze bardzo dobrze wszystko pamiętają, a także uczą się równie szybko jak osoby młode
Czym się różnią Amerykanie i Polacy od Indian Tsimane z Boliwii? Między innymi tym, że ci pierwsi nie wierzą w możliwości osób starszych. Sprawdzili to naukowcy z Polski i USA.
Tsimane mieszkają w dżungli, gdzie żyją z polowań i rolnictwa. W całej Amazonii jest ich około 13 tysięcy, rozrzuconych w 100 wioskach w okolicach rzeki Maniqui na północy Boliwii. Podczas badania ich podejścia do seniorów zadawano im pytania o to, czyja opinia jest w tamtym środowisku bardziej szanowana czy też kto lepiej wiedziałby jak trafić do wioski. Proszono ich także o oceny pamięci. Polaków i Amerykanów pytano dla odmiany o to, kto lepiej zapamiętałby drogę do sklepu.
Jednocześnie naukowcy pokazywali zdjęcia przedstawiające twarze osób w różnym wieku. W odpowiedzi badani wskazywali jedno ze zdjęć. Jak się okazało, podczas gdy Polacy i Amerykanie cechę „dobra pamięć” przypisują zdecydowanie osobom młodszym, amazońscy Tsimane często kojarzą ją z osobami starszymi.
Naukowcy twierdzą, że wyników tego badania nie można interpretować w sposób jednoznaczny. Wskazują jednak na teorię, według której to właśnie ludzie starsi, najczęściej niepiśmienni, stanowili skarbnicę wiedzy. Poszczególne umiejętności i informacje przekazywano bowiem z pokolenia na pokolenie. Wszystko zmieniło się przez pojawienie się druku, a potem Internetu. Te zmiany sprawiły, że w razie potrzeby bez problemu możemy odnieść się do słowa pisanego i właśnie w książce lub sieci szukać istotnych informacji. Starsze osoby być może nie są już takimi autorytetami jeżeli chodzi o zdobywanie wiedzy.
Świat ludzi Zachodu, niezwykle szybko się zmienia, a między tym, czego obecni seniorzy uczyli się za młodu, a tym, z czym mają do czynienia dziś, powstała przepaść. Warto jednak zauważyć, że plemiona takie jak Tsimane również ciągle doświadczają zmian. Może się więc zdarzyć, że za jakiś czas technologia, która do nich dociera odmieni ich spojrzenie na świat.
Co ciekawe, badanie potwierdziło również, że wszystkie społeczeństwa – niezależnie, czy zachodnie, czy pierwotne – patrzą na starsze kobiety mniej życzliwie, niż na mężczyzn.
Źródło: www..naukawpolsce.pap.pl