Nie czekaj na poranek

autor: • 25 lutego 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

„Przecież przejdzie”, „Jeszcze nic się nie dzieje”, „Może wytrzymam” – te i wiele innych odpowiedzi można usłyszeć od kogoś, kto w środku nocy boryka się z bólem. Dlaczego po prostu nie udać się wtedy do lekarza?

Nocne dolegliwości to nie tylko nasz kaprys, wiele z nich może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Jeżeli dzieje się coś poważnego nie warto zwracać uwagi na porę dnia czy nocy. W końcu chodzi o nasze być albo nie być. Są jednak takie dolegliwości, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Urazy kostno-stawowe

To najczęstsza przyczyna nocnych wizyt na oddziale pomocy doraźnej. Urazy te mogą mieć różny wymiar. Wszystko dlatego, że do nabawienia się takiej kontuzji wystarczy błahy powód, na przykład brak rozgrzewki przed ćwiczeniami, niewłaściwe ułożenie kończyn podczas biegu, nagła zmiana kierunku ruchu czy nawet drobne potknięcie. Zazwyczaj efektem tych zmagań są skręcenia, zwichnięcia, złamania stawów skokowych, stóp i nadgarstków. Na tego typu dolegliwości nie pomogą nam domowe sposoby. Jeżeli sprawa zostanie zbagatelizowana to może się zakończyć poważnymi powikłaniami, na przykład niestabilnością stawu lub chorobą zwyrodnieniową. Szybkie zwrócenie się z tym do lekarza może nas z pewnością przed nimi uchronić. Zanim jednak pojawimy się w drzwiach naszego lekarza, warto jeszcze zrobić sobie w okolicy obolałego miejsca zimny okład. Zaraz potem udajemy się jednak do specjalisty, by on dokładnie sprawdził co nam jest. Może się zdarzyć, że nasz uraz nie będzie niczym poważnym, warto się jednak zabezpieczyć, gdyż równie możliwe jest unieruchomienie kończyny w gipsie czy szynie, jeżeli okaże się, że wygląda to o wiele gorzej. Nie jesteśmy w stanie do końca wiedzieć, co tak naprawdę się stało dopóki nie znajdziemy się pod okiem specjalisty.

Bolący brzuch

Ból brzucha lub okolic miednicy może być objawem stosunkowo niegroźnych dolegliwości takich jak niestrawność czy zatrucie pokarmowe, ale też sygnalizować poważniejsze problemy ze zdrowiem, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Ból umiejscowiony w środkowej części brzucha, który promieniuje w kierunku pleców lub prawego boku może być objawem ataku kolki żółciowej albo wyrostka robaczkowego. Towarzyszyć mu mogą na przykład wymioty. Z kolei ból pojawiający się w ciągu dnia i gnieżdżący się w prawej ćwiartce brzucha świadczy często o zapaleniu wątroby. Atak kolki lub kamicy nerwowej objawia się natomiast zazwyczaj bólem promieniującym z dołu placów do samej pachwiny. Nie jest ważne, które z tych objawów zauważamy, od razu powinniśmy się udać do lekarza.

Pourazowa głowa

Na oddziale pomocy doraźnej często pojawiają się także osoby z urazami głowy. Czasami jest to rozcięcie skóry, innym razem podskórny krwiak, czyli tzw. guz. Może im też towarzyszyć ból lub zawroty głowy. Często jednak najgroźniejszych objawów, a więc ewentualnych złamań kości czaszki czy wstrząsów nie widać gołym okiem. Warto więc i w tym wypadku sięgnąć po poradę lekarza. Szczególnie, gdy do wszystkich objawów dojdzie jeszcze utrata przytomności.

Drogi oddechowe w potrzebie!

Problemy z drogami oddechowymi charakterystyczne są dla zimy i późnej jesieni. Czym one są? To nic innego jak przekrwienie i obrzęk błony śluzowej oskrzeli. Stoją za nimi zazwyczaj wirusy nieżytu nosa i grypy. Oprócz gorączki, suchości krtani czy powiększonych węzłów chłonnych mogą się pojawić na przykład trudności z oddychaniem. Tego typu choroby zazwyczaj nas jednak nie przerażają. Niektóre symptomy mogą utrudniać nam normalne funkcjonowanie i być po pewnym czasie męczące. Zlekceważona choroba grozi w dodatku powikłaniami, dlatego jeśli objawy nie mijają lub co gorsza nasilają się, wizyty u lekarza nie należy odkładać.

Klatka piersiowa w opresji

Kolejne niepokojące symptomy to ból, kłucie lub uczucie ucisku w klatce piersiowej. Mogą one sygnalizować bardzo wiele różnorodnych schorzeń układu oddechowego, pokarmowego bądź sercowo-naczyniowego, w tym także te, które bezpośrednio zagrażają życiu, a więc na przykład zawał serca czy ostry zator tętnic płucnych. Jeśli więc dolegliwości bólowe pojawiły się nagle bądź towarzyszą im duszności, przyśpieszone bicie serca, nieregularne tętno, obfite pocenie się lub zawroty głowy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się na oddział pomocy doraźnej.

Źródło: Wizerunkowo.com

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *