Głównymi sprawcami alergii są pyłki kwiatów, drzew, traw, poniewważ w prosty sposób przenoszą się przez wiatr i zaostrzają objawy uczulenia. Alergicy muszą radzić sobie z uporczywym katarem, kaszlem i łzawieniem oczu. Warto dowiedzieć się co nas uczula i kiedy alergen pojawia się w naszym otoczeniu – kiedy pyli. To pozwoli na odpowiednie przygotowanie się do wiosny.
Alternaria – grzyb pleśniowy o silnym działaniu alergicznym, które wywołują jego zarodniki. Zaczyna pylić wczesną wiosną, ma silne działanie – może prowadzić do astmy i nieżytu nosa. Optymalne warunki dla jego rozwoju do wysoka wilgotność powietrza i umiarkowana temperatura.
Brzoza – najbardziej popularna wśród alergenów. Jest najczęstszą przyczyną katary siennego. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, a w Polsce występuje 7 rodzajów tych drzew.
Babka zwyczajna – to roślina, która ma zastosowanie lecznicze. Kwitnie od kwietnia do września i jest owado oraz wiatropylna. Kiedy osoba jest uczulona na babkę zwyczajną to prawdopodobnie będzie też wrażliwa na inne rośliny pylące.
Bez czarny – najmocniej pyli w czerwcu. Jest zaliczany do grupy wysokiego ryzyka pod względem wywoływania alergii. Jest także wykorzystywany do leczenia kataru siennego. Napar z tej rośliny łagodzi i wzmacnia błonę śluzową nosa i gardła. Osoby uczulone na bez nigdy nie powinny sięgać po preparaty z jego zawartością.
Jesion – zaczyna pylić na przełomie marca i kwietnia, tak jak brzoza. Występuje głównie w lasach i jest zaliczany do jednego z najsilniej uczulających alergenów. Wywołuje nieżyt nosa i zapalenie spojówek.
Lipa – to drzewo, które występuje na terenie całej Polski. Wywołuje zapalenie spojówek, pokrzywkę oraz katar sienny. Najsilniej pyli w lipcu. Ma również właściwości lecznicze, wykorzystywane do leczenia kaszlu, gorączki, gardła.
Olcha – reakcja alergiczna na jej pyłki pojawia się nagle, spowodowane jest to wysokim stężeniem alergenów w pierwszych dniach kwietnia. Pylenie zaczyna się w styczniu, a w połowie marca jest najmocniejsze. Olcha wywołuje nieżyt nosa, zapalenia spojówek i katar sienny.
Topola – występuje na terenach nadrzecznych, parkach i alejach. Największe stężenie alergenów przypada na kwiecień, a pyłki mogą krążyć w powietrzu nawet do lipca. Topola to najszybciej rozwijające się drzewo w Polsce. Za alergię odpowiedzialne są męskie odmiany.
Trawy – występują wszędzie, dlatego są najczęstszą przyczyną alergii w Polsce. Pylą od drugiej połowy maja do pierwszej połowy lipca. Największe stężenie pyłku przypada w godzinach porannych oraz między 17-19. Wśród objawów jakie wywołuje znajdziemy: kaszel, duszności, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej.
Wierzba – należy do drzew z rodziny wiatropylnych. Stężenie pyłku powietrzu jest średnie. Wyzwanie stanowią wierzbowe palmy, popularne w czasie świąt wielkanocnych. W mieszkaniach zaczynają rozkwitać uwalniając duże ilości pyłku, który uczula.
Oprac. Kinga Pinas