Skóra to nasz największy narząd, spełniający wiele funkcji niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Jest także mapą naszego zdrowia i z łatwością można z niej wyczytać, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej jesteśmy
Znacząca rola
Ludzka skóra to swoisty kombinezon ochronny przed światem zewnętrznym. Poza tym, że spełnia wiele zadań koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to jeszcze dzięki rozmieszczonym na niej receptorom, przekazuje niezbędne informacje, np. o temperaturze, czy bólu. Ma także za zadanie chronić nasze narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami. Poza tym, skóra człowieka, ma niezwykłą strukturę, bo składa się z wielu warstw. Komórki ukryte najgłębiej, mają możliwość ciągłego odnawiania się, dzięki temu, że wypychają do góry te „zużyte” komórki, które tworzą później warstwę rogową naskórka i swoistego rodzaju tarczę obronną. W najgłębszej warstwie skóry znajdują się melanocyty – komórki produkujące barwnik. To one decydują o kolorze naszej skóry i chronią organizm przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Natomiast skóra właściwa, znajdująca się pod naskórkiem, jest wodnym magazynem. Ciekawostką jest, że skóra młodej osoby zawiera aż 70 proc. wody i stanowi średnio 6 proc. masy ludzkiego ciała.
Jak widać funkcji, które spełnia nasza skóra jest bardzo wiele i dlatego warto pamiętać, że o jej dobrą kondycję należy dbać już od pierwszych dni życia. Dodatkowym bodźcem do pielęgnowania jej powinien być fakt, że problemy skórne mają wpływ na obniżoną odporność i wzrost ryzyka zapadania na wszelkie infekcje.
Skóra prawdę powie
Ze stanu naszej skóry wyczytać można bardzo wiele. Zewnętrzne symptomy, które pojawiają się na skórze, mogą świadczyć o potencjalnych schorzeniach. Skóra może dawać nam sygnały dotyczące tych najprostszych dolegliwości, jak na przykład: brak minerałów, niedobór witamin, czy też przeciążenie organizmu toksynami. Ale może też nas informować o różnego rodzaju poważniejszych schorzeniach. Lekarze bardzo często diagnozują chorobę oceniając stan skóry pacjenta. Dla przykładu, chorego na żółtaczkę charakteryzuje żółty odcień skóry, brązowe przebarwienia na dłoniach tzw. plamy wątrobowe, świadczą o zaburzeniach przemiany materii, natomiast sucha, łuszcząca się i podrażniona skóra, to częsty objaw problemów z tarczycą, chociaż może też oznaczać atopowe zapalenie skóry lub cukrzycę. Z kolei podkrążone oczy nie muszą wcale być oznaką niedoboru snu, ale sygnałem do zrobienia badań w kierunku niedokrwistości, niedoboru witamin i żelaza, alergii, czy problemów kardiologicznych.
Jak prawidłowo dbać o skórę?
Dbanie o skórę jest równoznaczne z dbaniem o własne zdrowie. Przy pielęgnacji skóry osób dorosłych rewelacyjnie sprawdza się olej sojowy oraz kokosowy. W przypadku soi jednak, warto zwrócić uwagę na oznaczenie, że nie jest modyfikowana genetycznie, co zagwarantuje nam odpowiedni znaczek na opakowaniu. Bezpieczny dla alergików jest również olej sezamowy, makadamia oraz migdałowy. Błogosławieństwem dla naszej skóry jest także powszechnie stosowany tlenek cynku, który działa łagodząco i przeciwzapalnie. Z kolei kwas hialuronowy, często stosowany do produkcji kosmetyków, jest naturalnym składnikiem naszej skóry, dzięki czemu jest doskonale przez nią tolerowany.
Pamiętajmy, że nasz organizm każdego dnia mierzy się z ogromną liczbą toksyn, które znajdują się zarówno w naszym pożywieniu, jak i w otaczającym nas środowisku. Wpływ tych wszystkich szkodliwych substancji odbija się na naszym zdrowiu, ale i na naszej skórze, która jest szara, matowa i zmęczona. W tej sytuacji warto od czasu do czasu pokusić się o detoks lub inne formy oczyszczania organizmu. Powinniśmy też pomyśleć o zmianie diety, piciu dużej ilości wody lub ziołowych herbat oczyszczających. Dzięki takim drobnym zmianom, nasza skóra odzyska dawny blask, a my będziemy po prostu zdrowsi.