Osoby wyspane nie tylko zarażają entuzjazmem czy czują się lepiej, ale i poruszają się zupełnie inaczej niż osoby niewyspane. Ci, którzy się nie wysypiają znacznie częściej ruszają się podczas odpoczynku
Poruszamy się nie tylko w dzień, np. kiedy pracujemy, ale i wtedy, gdy kładziemy się spać. Choć wykonujemy wtedy znacznie mniej ruchów to nie znaczy, że nie ma ich wcale. Dla porównania, kiedy jesteśmy aktywni wykonujemy średnio 60-80 rejestrowalnych ruchów ręką. To, jak ruszamy się nocą zależne jest z kolei od tego czy jesteśmy wyspani.
Niewyspanie sprawia, że stajemy się senni. Wpływa ono również na to, w jaki sposób wykonujemy zadania wymagające uwagi, np. jak prowadzimy samochód. Trudno w sposób obiektywny zmierzyć zmianę zachowań człowieka ze względu na poziom jego niewyspania. Zachowania ruchowe można jednak w pewnym stopniu przełożyć na obiektywny język liczb, posługując się tzw. aktigrafem. Urządzenie to wygląda jak zwykły zegarek i nosi się je na nadgarstku. Aktigraf rejestruje informacje o ruchach ręki i ich częstotliwości. Tego urządzenia użyli również naukowcy z UJ, którzy postanowili zbadać zmiany jakie zachodzą w człowieku, gdy się nie wysypia. Badanym ograniczano liczbę godzin snu o około 30%. Jeśli ktoś np. deklarował, że śpi osiem godzin, zmniejszano mu czas snu do pięciu i pół godziny i mierzono efekty takiej zmiany.
Naukowcy opracowali wykresy aktywności badanych osób. Funkcjonowanie badanych podzielono na dwie części – na czas, kiedy osoby intensywniej się poruszały (były aktywne) oraz na czas, kiedy ich aktywność zdecydowanie spadała (czas bezczynności, odpoczynku). Jeśli chodzi o czas aktywności – między osobami wyspanymi a niewyspanymi nie udało się wychwycić istotnych różnic w statystykach liczby ruchów. Zmiany zaczynały być widoczne, gdy dochodzono do momentu bezczynności. Co ciekawe, osoby niewyspane w takich sytuacjach poruszają się podczas odpoczynku częściej niż osoby wyspane. Paradoksalne jest to, że u osób sennych te okresy bezczynności są znacznie dłuższe.
Za pomocą aktigrafu badano już wcześniej m.in. pacjentów z depresją, chorobą Alzheimera, demencją czy schizofrenią, a więc przypadłościami, w których zaburzony jest rytm dobowy snu i czuwania. Tam wzorce zachowań ruchowych również odbiegały od normy, lecz w odwrotną stronę niż wzorce zachowań osób niewyspanych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl