Zwiększając spożycie warzyw i owoców możemy poprawić swoje zadowolenie z życia – wnioskują naukowcy brytyjscy w analizie, którą publikuje pismo „Social Science & Medicine”.
Autorzy pracy przypominają, że obecnie dobrze znany jest związek między dietą bogatą w warzywa i owoce a zdrowiem fizycznym. W badaniach udokumentowano na przykład, że obniża ona ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i niektórych nowotworów. Jednak jej oddziaływanie na zdrowie psychiczne jest mniej poznane.
Badacze z uniwersytetów w Leeds oraz w Yorku przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 40 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii, uczestników długofalowego badania pt. UK Household Longitudinal Survey.
Okazało się, że wraz ze wzrostem ilości, a także częstości spożywanych warzyw i owoców, rosło dobre samopoczucie psychiczne badanych. Naukowcy podkreślają, że chodzi o subiektywnie ocenianą satysfakcję z życia, a nie zdrowie psychiczne.
Jak wyliczyli, zjadanie jednej dodatkowej porcji warzyw i owoców dziennie może mieć tak korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne, jak osiem dodatkowych spacerów (po ok. 10 minut dziennie) w miesiącu.
W analizie wzięto pod uwagę inne czynniki, mogące mieć wpływ na samopoczucie psychiczne, jak wiek, wykształcenie, dochody, stan cywilny, zatrudnienie, nawyki związane ze stylem życia, stan zdrowia, a także spożycie innych produktów (poza warzywami i owocami), jak pieczywo i nabiał.
Pierwszy autor badania dr Neel Ocean z University of Leeds podkreśla, że wyniki jego zespołu potwierdzają rezultaty wcześniejszych tego typu prac prowadzonych w Australii i Nowej Zelandii, jednak dotyczą znacznie większej liczby osób.
„Choć potrzebne są dalsze badania, które wykażą, czy istnieje tu zależność przyczynowo-skutkowa, nasze wyniki jasno wskazują, że ludzie jedzący więcej warzyw i owoców mają lepsze samopoczucie psychiczne i satysfakcję, niż osoby jedzące ich mniej” – podkreśla dr Ocean.
Dlatego zdaniem autorów badania zachęcanie ludzi do tego, by jedli więcej warzyw i owoców, może nie tylko wpłynąć na poprawę ich zdrowia fizycznego, ale – nawet w krótszym czasie – na poprawę ich satysfakcji z życia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by dziennie spożywać minimum pięć porcji (porcja to 80 gramów) świeżych warzyw i owoców. Są one najlepszym źródłem witaminy C i wielu innych witamin, jak kwas foliowy oraz minerałów, w tym potasu. Dostarczają również błonnika pokarmowego, który pomaga zapobiegać zaburzeniom w pracy układu pokarmowego, w tym zaparciom, a także obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dowody naukowe potwierdzają, że dieta bogata w warzywa i owoce zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i niektórych chorób nowotworowych.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce