Trzy czwarte cukru kupujemy w innych produktach

autor: • 18 października 2017 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Jedna czy dwie łyżeczki do herbaty – przecież to niewiele. Choć kupujemy mniej kilogramów czystego cukru, to spożywamy go więcej niż dawniej. Gdzie jest ukryty?

 

Według danych GUS co miesiąc przeciętny Polak zużywa trochę ponad kilogram cukru. To znacznie mniej niż jeszcze przed dekadą, gdy kupowaliśmy miesięcznie o pół kilo więcej. Nie ma jednak czym się cieszyć, ponieważ ogólne spożycie cukru wcale nie spada, a rośnie.

To zestawienie może wydać się niektórym wręcz niewiarygodne, ale w 2016 roku przeciętny Polak kupował rocznie 12,1 kg cukru, tymczasem pochłaniał łącznie aż 42,3 kilograma! To wzrost o 4,4% w skali roku, a o 10% w porównaniu z podobnymi analizami z lat 2005-2007.

Coraz więcej cukru znajdujemy bowiem w produktach przetworzonych i gotowych. Choć… czy znajdujemy? Mało kto jest na tyle czujny, by sprawdzać wykorzystywane substancje słodzące w danym produkcie, a po niektórych produktach ze sklepowej półki po prostu cukru się nie spodziewamy.

Zakładamy z góry, że są zdrowe lub nie dosładzane (jak niektóre płatki zbożowe, soki, jogurty) albo nie przypuszczamy użycia cukru w ich produkcji wcale (np. ketchup, pikle, śledzie).

A jeśli już cukru się spodziewamy, to niekoniecznie mamy pojęcie, jak wiele go jest. Bez przeczytania etykiety mało kto zdaje sobie sprawę, że tabliczka mlecznej czekolady składa się dosłownie w większości z cukru (zawsze ponad 50%), a miazga kakaowa jest jedynie dodatkiem.

Zwieść nie powinien też brak oznaczenia „cukier” w składzie produktu – glukoza, fruktoza, syrop glukozowy czy glukozowo-fruktozowy, dekstroza, sacharoza, maltoza to cukry, które są stosowane powszechnie w przemyśle spożywczym.

Według danych GUS Polak zjada średnio ponad 115g cukrów dziennie, tymczasem to poziom, który już można uznać za niebezpieczny. Dla przykładu, mężczyźni spożywający codziennie więcej niż 67g cukru są prawie o jedną czwartą bardziej narażeni na depresję, a w tym roku Amerykańska Akademia Pediatrii stanowczo odradziła podawanie dzieciom soków owocowych w pierwszym roku życia, a ograniczenie dostępu do nich aż do 6. roku – między innymi z uwagi na cukier.

Tymczasem cukier w 2018 r. powinien potanieć, co z pewnością wielu naszych rodaków skłoni do sięgnięcia po niego ze sklepowej półki…

Źródło: Newsrm.tv / własne

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *