Obserwowanie innych podczas wylegiwania się na plaży może sprawić, że zechcemy zmienić nasze ciało i podejmiemy decyzję o zastosowaniu szybkiej diety. Takie diety często nazywa się oczyszczającymi, ale czy tak naprawdę można zrobić coś dobrze w tak krótkim czasie?
Nie da się oczyścić naszego ciała poprzez dietę. Oczyścić je w sposób fizjologiczny może oddech, skóra, pot, mocz i kał. Podkreśla to m.in. prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, laureatka konkursu Popularyzator Nauki 2015. Podstawą sukcesu jest równowaga i to przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, jeśli chcemy w jakikolwiek sposób wpłynąć na naszą sylwetkę oraz cały organizm. Zaburzanie tej równowagi nie będzie służyło zdrowiu.
W prawidłowej diecie, nawet podczas odchudzania się, trzeba sobie dostarczać tłuszczów, białek i węglowodanów. Zdaniem prof. Kozłowskiej-Wojciechowskiej nie istnieje prawidłowa dieta, która by tych wszystkich składników nie dostarczała. Chcąc schudnąć należy wykluczyć widoczne kalorie, a więc przede wszystkim tłuszcz i cukry dodane. Stanowią one puste kalorie, czyli rezygnacja z nich będzie dobra dla organizmu. Kolejnym krokiem może być zmniejszanie kaloryczności, można np. dzielić porcję na pół i tym samym jeść mniej niż wcześniej.
Prof. Kozłowska-Wojciechowska zachęca do jedzenia warzyw i owoców, które są niskokaloryczne, ale jednocześnie zastrzega, że błyskawiczne diety owocowo-warzywne powodują utratę kilku centymetrów w talii tylko i wyłącznie wskutek odwodnienia. Białkowe, bezcukrowe i beztłuszczowe diety-cud sprawią, że waga gwałtownie spadnie. Ale wszystko, co utracimy w dwa lub trzy tygodnie, odzyskamy z nawiązką w kolejnym miesiącu. Tak – w jej opinii – lepiej nie „chudnąć” w ogóle.
Nie da się dbać o sylwetkę bez dbania przede wszystkim o swoje zdrowie. Prof. Kozłowska-Wojciechowska przyznaje, że jeśli ktoś ma do zrzucenia kilogram czy dwa, to nie ma przeciwwskazań, żeby przeszedł na krótką dietę. Sprawa ma się inaczej, gdy do zrzucenia jest znacznie więcej niż kilka kilogramów. Przy kilkunastu zbędnych kilogramach modna dieta nie jest już dobrym rozwiązaniem.
– Najczęściej na takie diety rzucają się młode osoby, szczególnie kobiety, którym wydaje się, że noszą gigantyczny naddatek kilogramów, a w rzeczywistości mają małe, o ile w ogóle, odchylenia od normy – dodała badaczka.
Każda dieta redukująca w czterech, pięciu pierwszych dobach powoduje mniejsze lub większe odwodnienie. Poza nim pozostaje jeszcze kwestia efektu jojo. Rozhuśtany organizm po zakończeniu diety przybiera znacznie więcej kilogramów niż zostało zrzuconych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl