Badania pokazują, że aż 70 proc. dorosłych Polaków cierpi na problemy z dziąsłami. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości dziąseł jest właśnie krwawienie
Przyczyn krwawienia dziąseł może być wiele. Ważne, aby żadnej z nich nie lekceważyć, bo mogą to być symptomy dużo poważniejszych schorzeń.
Statystyki są bezwzględne
W Polsce aż 70 proc. dorosłych cierpi z powodu problemów z dziąsłami. Najczęściej występującą dolegliwością jest ich krwawienie i dotyczy 42 proc. badanych. Kolejne to próchnica, dotykająca 31 proc. osób oraz nadwrażliwość, na którą cierpi 23 proc. respondentów. Co ciekawe, według badania to kobiety znacznie częściej zmagają się z dolegliwościami jamy ustnej. Problemy z dziąsłami występują u 42 proc. kobiet i 36 proc. badanych mężczyzn. Również nadwrażliwość jest bardziej rozpowszechniona wśród kobiet (27 proc.), niż u mężczyzn (20 proc).
Przyczyny krwawienia
Powody, przez które nasze dziąsła krwawią, mogą być różne. Od tych błahych, po poważniejsze, mogące świadczyć o początkach jakiegoś groźniejszego schorzenia. Jednym z powodów, może być niewłaściwa higiena jamy ustnej. Chodzi tutaj głównie o nieprawidłowe szczotkowanie, brak nitkowania i płukania jamy ustnej specjalnymi produktami. W efekcie tego, mogą powstawać stany zapalne, które doprowadzają do osadzania się kamienia nazębnego, który z kolei uszkadza dziąsła. Z kamieniem i osadem można łatwo wygrać, usuwając go podczas regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przestrzeganie zaleceń dotyczących szczotkowania, a także mycia przestrzeni międzyzębowych i płukania jamy ustnej odpowiednimi płynami, to pierwszy krok do pozbycia się uciążliwego problemu z krwawiącymi dziąsłami.
Innym powodem, może być nieodpowiednia dieta, z niską zawartością witaminy C, a także niedobór witaminy K, która odgrywa kluczową rolę w procesach krzepnięcia krwi. Warto pamiętać, że dobrze zbilansowana dieta ma ważny wpływ na kondycję naszych dziąseł. Ponadto, przyczyną krwawienia może być także zbyt „energiczne” szczotkowanie zębów, jak również nieodpowiednio dobrana, zbyt twarda szczoteczka.
Wszystkie, podane powyżej, możliwe powody problemów z dziąsłami to zjawiska krótkotrwałe, którym z reguły łatwo można zaradzić. Jeśli jednak krwawienie utrzymuje się dłużej, należy koniecznie skonsultować się ze stomatologiem, który zbada, co może być tego przyczyną i rozpocznie odpowiednie leczenie.
Pamiętajmy jednak, że nie należy lekceważyć krwawienia dziąseł, szukając prozaicznych powodów dla wytłumaczenia występowania danych dolegliwości. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że może być to początek np. stanu zapalnego dziąseł, któremu towarzyszy ból i infekcja tkanek otaczających zęby. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zaistnienia nieodwracalnych procesów, takich jak: powstanie kieszonek przyzębnych, ruchomość zębów, ubytek kości, a nawet utratę uzębienia. Zapalenie dziąseł jest wywoływane przez płytkę nazębną. Płytka, to powłoka zbudowana z bakterii, gromadząca się na powierzchni zębów. Wiele bakterii znajdujących się w płytce jest nieszkodliwych, lecz niektóre z nich, uznaje się za główną przyczynę zapalenia dziąseł. Dlatego należy, jak najstaranniej oczyszczać zęby z płytki nazębnej każdego dnia.