Nigdy nie wiesz, kiedy krew będzie potrzebna właśnie Tobie. Dlatego już dzisiaj warto dać coś od siebie innym. Sposobem na to są akcje honorowego krwiodawstwa
Jedną z głównych akcji dla krwiodawców, która odbywa się w naszym kraju już od 16 lat jest „Wampiriada”. Dzięki niej, w ubiegłym roku udało się uzbierać blisko 5 tysięcy litrów krwi. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że w tym roku rekord zostanie pobity.
„Wampiriada” to nic innego jak akcja honorowego krwiodawstwa organizowana w całym kraju dla środowiska akademickiego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Edycja warszawska rozpoczęła się 11 kwietnia, a finał projektu będzie miał miejsce 28 maja w Gdańsku.
Jak to wygląda? Na 39 uczelniach w Polsce będą działały mobilne punkty pobierania krwi, które zapewniają Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Są one przygotowane w szczególności dla studentów i pracowników naukowych, którzy oddają 460 mililitrów krwi (10 ml próbka krwi + 450 ml). Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut i jest bezbolesne, a nad prawidłowym przebiegiem zabiegu czuwa personel medyczny.
Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku; powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub przyjmuje się leki.
Warto zauważyć, że liczba krwiodawców ciągle utrzymuje się na podobnym poziomie. Z roku na rok rośnie jednak zapotrzebowanie na krew. Dlatego tak ważne jest angażowanie się kolejnych osób w akcje takie jak odbywająca się właśnie „Wampiriada”.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl