Różnice pomiędzy białym i brązowym ryżem to dla niektórych tylko kwestia tego jak on wygląda. Choć ziarenka obu odmian pochodzą z tej samej rośliny to ich smak i właściwości są inne
Najpopularniejszy wśród wielu odmian ryżu jest biały oraz naturalny, zwany również brązowym. Mimo, iż pochodzą z tej samej rośliny to ich odpowiednie przetworzenie sprawia, że mają zgoła odmienne cechy. Ryż biały powstaje w wyniku całkowitego usunięcia zewnętrznej warstwy nasion, oraz pozostawieniu jedynie tkwiącego w ich wnętrzu bielma. Dzięki temu cechuje się łagodnym smakiem, a po ugotowaniu idealną miękkością, co sprawia, że jest on optymalnym elementem menu małych dzieci oraz osób o wrażliwym układzie trawiennym. Poza tym ryż biały bardzo dobrze łączy się z innymi produktami, tworząc sycące nadzienie do gołąbków lub kremowe risotto.
Co zatem z ryżem brązowym? W tym wypadku każde z ziarenek pozbawione jest najbardziej zewnętrznej warstwy. Dlatego też możemy mówić o innym kolorze ryżu.To co różni go od ryżu białego to także smak. Ta nuta smakowa zdecydowanie może kojarzyć się z tą, która jest charakterystyczna dla produktów pełnoziarnistych. Trzeba pamiętać, że musi się on gotować dłużej niż ryż biały. Ważne jest jednak to, że nawet wtedy zachowuje on delikatnie twardą strukturę. Z pewnością przyda się do dań kuchni indyjskiej oraz śródziemnomorskiej. Najchętniej wybierają go osoby będące na diecie, ponieważ zawiera zdecydowanie więcej błonnika, a także niższy indeks glikemiczny.
Źródło: www.prasoweinfo.pl