Aby mieć kontrolę nad swoim ciałem należy regularnie je badać. Samokontrola, czyli profilaktyczne badanie jąder pomaga wcześnie wykryć choroby, które mogą prowadzić do zaburzeń jakości nasienia, a nawet niepłodności. Badanie może pomóc wykryć dolegliwość i szybko rozpocząć potrzebne leczenie.
Problem niepłodności
Do najczęstszych chorób należą: żylaki powrózka nasiennego, zapalenie jąder, najądrzy, skręt jądra czy nowotwory. Nieleczone mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych, a nawet niepłodności, która dotyka już co piątą parę w wieku rozrodczym. Ten problem w 40 proc. dotyczy mężczyzn i polega na obniżeniu jakości nasienia. Prawie połowa niepłodnych mężczyzn cierpiała na żylaki powrózka nasiennego, które powodują zaburzenie odpływu żylnej krwi z jąder, co niekorzystnie wpływa na ilość i jakość produkowanych plemników.
Kobieto, zadbaj o swojego mężczyznę
Niestety, mężczyźni rzadko decydują się na profilaktyczną wizytę u specjalisty urologa lub androloga. Powodów jest wiele: brak czasu, niska świadomość zdrowotna czy zwykły lęk przed wynikami badania. Odwiedzają lekarza dopiero, gdy zauważają niepokojące dolegliwości. Zadaniem partnerki powinno być przekonanie mężczyzny do badana jąder. To zdarza się często. Kobiety martwią się o zdrowie ukochanego, lub nie są zadowolone z życia seksualnego – wtedy proponują wizytę u specjalisty. Jądra są odpowiedzialne nie tylko za płodność, ale też za potencję – produkują testosteron, który warunkuje libido. Choroby jąder mogą wpływać niekorzystnie na komfort życia seksualnego, samopoczucie. – Niepłodność może powodować zaburzenia depresyjne i obniżenie samooceny. Należy ją potraktować po prostu jako problem medyczny i poddać się terapii, która u większości pacjentów prowadzi do wyleczenia – dodaje lek. med. Piotr Dzigowski z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie.
Jak dbać o jądra?
Należy przede wszystkim uświadomić sobie, że są to narządy niezwykle wrażliwe. Należy uważać nie tylko na urazy mechaniczne, ale też na podwyższoną temperaturę, złą dietę, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu. Rezygnacja z używek i długich wizyt w saunie może pomóc. Ważny jest zdrowy tryb życia – zbilansowana dieta, codzienna dawka ruchu. Równie istotny jest dobór odpowiedniej bielizny, która nie będzie krępowała ruchów.
Kiedy do lekarza?
Samokontrola to podstawa. Mężczyźni powinni wykonywać badanie codziennie, np. pod prysznicem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany, należy bezzwłocznie udać się do urologa. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium daje większe szanse na całkowitą rekonwalescencję i zachowanie płodności.
Oprac. Kinga Pinas