Leki i upał to nie jest najlepsze połączenie. Wiele medykamentów nie działa w taką pogodę tak jak powinno, a także może powodować nieoczekiwane skutki dla organizmu. Na jakie lekarstwa powinniśmy szczególnie uważać?
Zaskakujące może być to, że uważać powinny szczególnie te osoby, które zażywają leki moczopędne, chemioterapeutyki stosowane na zakażenia czy preparaty z dziurawca. Wszystko przez to, że lekarze niejednokrotnie zapisują chorym na nadciśnienie lub niewydolność serca właśnie m.in. leki moczopędne. Robią to, aby odrobaczyć serce i zmniejszyć obrzęki. Jeśli podczas upałów tacy chorzy nie wypijają jednocześnie odpowiedniej ilości płynów, grozi im odwodnienie, które może doprowadzić nawet do zagrożenia życia.
Tym sposobem na izbę przyjęć trafiają osoby, które się do tego nie stosują. Bardzo często są one starsze i mimo, że nie zapominają o zażywaniu leków to nie zdają sobie sprawy z tego, że trzeba po nich wypić odpowiednią ilość płynów. Narażają się w ten sposób na niebezpieczeństwo. Poza odwodnieniem pacjent może również utracić wiele jonów, głównie sodowych i potasowych. Co to oznacza? Utrata jonów potasowych objawia się później m.in. w postaci poważnych arytmii. Brak jonów sodowych przekłada się natomiast na splątanie mózgowe, śpiączkę, a nawet utratę przytomności.
Inną grupą ryzyka są osoby przyjmujące chemioterapeutyki stosowane w zakażeniach dróg moczowych, dróg oddechowych czy zakażeniach skóry. W tym wypadku zbyt duże nasłonecznienie pacjenta może wywołać poparzenia lub zapalenie złuszczającej się skóry. Uczulenie na słońce może się też pojawić u osób przyjmujących preparaty z dziurawca.
Przegrzanie to także typowy objaw u osób, które podczas upałów przyjmują preparaty stosowane na przeziębienia, a więc leki zawierające pochodne efedryny. Podobnie mogą działać antydepresanty, leki przeciwhistaminowe stosowane w leczeniu alergii, a także neuroleptyki
– Ciepło oddajemy głównie przez skórę w ten sposób, że rozszerzają nam się naczynia skórne, a ponadto się pocimy. Wszystkie leki, których mechanizm działania obejmuje wysuszenie skóry albo zwężenie naczyń powierzchniowych w skórze, zwiększają bezsprzecznie naszą wrażliwość na ciepło – zauważył konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej prof. Bogusław Okopień.
Odrębnym problemem jest przechowywanie leków podczas upałów. Większość można bezpiecznie trzymać w temperaturze pokojowej, zgodnie z wytycznymi w załączonej ulotce. Podczas letnich podróży nie wolno zostawiać leków w nagrzanym samochodzie. Szczególną czujność powinni zachować cukrzycy przyjmujący insulinę – przechowywana niewłaściwie może stracić aktywność.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl