Wydawałoby się, że kąpiel dla dziecka, tak jak dla dorosłego, to czysta przyjemność i chwila odprężenia. I rzeczywiście tak jest, że większość dzieci uwielbia pluskać się w wodzie, ale niestety dla części jest to niemiłe doświadczenie
Skąd ta niechęć?
Dorosłym wydaje się, że wieczorna kąpiel po długim dniu pracy to sam relaks i odpoczynek. Oczyszczamy swoje ciało i wyciszamy się przed snem. Musimy jednak wiedzieć, że dla małego dziecka, kąpiel wcale nie musi oznaczać tego samego. Niejednokrotnie dla malucha to przykry obowiązek, którego wolałby uniknąć. Warto się zastanowić, skąd bierze się ten brak entuzjazmu i znaleźć przyczynę problemu. Czasami rozwiązanie jest dziecinnie proste. Zdarza się nawet, że dziecko samo da nam znać, co mu się nie podoba. Jeśli jednak tego nie zrobi, to niestety przyczyny musimy szukać samemu. Należy wtedy przeanalizować po kolei każdy krok wieczornego rytuału i przyjrzeć się szczegółom samej kąpieli. Czynników mających wpływ na dziecka niechęć może być wiele. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, za chłodna lub za gorąca woda, nieostrożne spłukiwanie dziecku głowy po umyciu, czy szampon, który drażni jego oczka. Możliwe też, że zbyt szybko zanurzamy malucha w wodzie, czy zbyt gwałtownie i pośpiesznie przebiega samo mycie. Dość często zdarza się też, że nasze nastawienie jest złe i nerwowa atmosfera udziela się dziecku. Emocje rodziców dość często przekładają się na odczucia ich pociech. Warto dowiedzieć się, w czym tkwi problem, bo czas kąpieli powinien być przyjemny zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.
Właściwe przygotowanie to połowa sukcesu
Ważne jest, aby do kąpieli, zwłaszcza tej problematycznej, podchodzić zawsze dobrze zorganizowanym. Mając pod ręką wszystko to, co niezbędne, zapewnimy sobie spokój i większą pewność tego, co robimy.
Warto zacząć od przygotowania kącika do pielęgnacji. Wanienkę, bądź miejsce kąpieli najlepiej ustawić blisko przewijaka, aby nie nosić maluszka po całym pokoju, czy mieszkaniu. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, optymalna to 25 stopni Celsjusza. Wtedy mamy pewność, że dziecko nie zmarznie. Trzeba wcześniej przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria do i po kąpieli takie jak: delikatne mydło, szampon, oliwkę, miękki ręcznik, pieluszki, krem do pupy, puder, sól fizjologiczną i przede wszystkim ubranka do spania. Najlepiej mieć je zawsze w jednym miejscu, na wyciągnięcie ręki. I tutaj doskonale sprawdzi się specjalny organizer, do przechowywania wszystkiego, co przydaje się w czasie mycia dziecka. Zaleca się także wyścielenie dna wanienki pieluszką tetrową, która będzie ograniczała ślizganie się dziecka podczas kąpieli. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią temperaturę wody, która powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Rzeczą absolutnie niezbędną podczas kąpieli jest też to, aby zachowanie i ruchy rodzica były spokojne i delikatne. Żeby postępować z wyczuciem i cały czas mówić do dziecka, aby w każdej chwili czuło się bezpiecznie.
Dobre rady
Tak, jak każde dziecko jest inne, tak wiele może być sposobów na umilenie dziecku czasu podczas kąpieli. Po pierwsze, warto ustalić jedną godzinę, o której zawsze będzie się kąpiel odbywała. Dla dzieci rutyna jest bardzo ważna, bo znając plan dnia czują się spokojne i bezpieczne. Przygotowania do kąpieli warto rozpocząć z wyprzedzeniem, aby potem nie robić nic w pośpiechu. Dobrze jest, gdy kąpiel to rytuał dziecka i obojga rodziców, bo wtedy maluch może spędzić więcej czasu na dobrej zabawie razem z mamą i tatą. Poza tym dużo łatwiej jest przygotować całą pielęgnację i wykąpać malca wspólnie. Gdy dziecko bardzo boi się kąpieli można w ciągu dnia pokazać mu kąpiel na ulubionym misiu, czy lalce. Kiedy maluch zapozna się z rytuałem i samo przygotuje kąpiel dla swojej ukochanej zabawki, wtedy łatwiej będzie mu przełamać lęk.
Czas kąpieli powinien też być świetną zabawą dla całej rodziny. Warto pokazać dziecku, że może to być fantastyczna przygoda. Gadżety do zabaw w wodzie bardzo ułatwiają to zadanie. Gumowe kaczuszki, łódki, statki, fontanny i gumowe rybki, to zaledwie niewielka część zabawek, po które warto sięgać. W czasie, gdy bobas będzie zajęty zabawą, my będziemy mieć czas na jego umycie. Świetnym pomysłem będzie też użycie własnej wyobraźni i zorganizowanie na przykład wesołego teatrzyka, domowej nauki pływania, malowanek na pianie, czy wyławiania przedmiotów z wody. Możliwości spędzenia radosnych i niezapomnianych chwil podczas wspólnych kąpieli jest całe mnóstwo.