Wybór kury nie oznacza tu rozwiązania odwiecznego problemu filozoficznego dotyczącego pierwszeństwa jednej lub drugiej strony. Oznacza to jednak wybór kury jako tej, o której dobro warto dbać
Dlaczego dobro kury ma być dla nas ważniejsze? Patrząc na sprawę bardzo egoistycznie wystarczy powiedzieć, że jej dobro oznacza nasze dobro. O tym, że to najlepszy wybór przekonuje przede wszystkim organizacja CIWF Polska, która stanowczo podkreśla, że stojąc przed wyborem: jajko czy kura należy wskazać zdecydowanie na kurę. Najlepiej oczywiście, aby spacerowała ona spokojnie po trawie i nie była zamknięta. Wszystkie działania zapoczątkowane przez organizację mają na celu likwidację tak intensywnego chowu zwierząt i przeciwdziałania klatkowej hodowli kur.
– Uważamy, że hodowanie zwierząt w klatkach, bez dostępu do światła i wybiegu, nie jest po prostu naturalne, ale przede wszystkim – jest bardzo okrutne dla zwierząt – mówi Małgorzata Szadkowska z organizacji CIWF Polska.
Czy naprawdę mamy się o co martwić? Okazuje się, że tak. Hodowla kur w Polsce w większości przypadków nie jest godna naśladowania. Kury trzyma się często w złych warunkach w systemie klatkowym. Tak hodowane znoszą jajka, które oznaczane są numerem 3. To najbardziej intensywny system – stłoczone kury nigdy (tj. przez około 1,5 roku) nie wychodzą z ciasnych klatek umieszczonych jedna obok drugiej w metalowych hangarach. Powierzchnia, jaka przypada tam na jedno zwierzę, to niewiele więcej niż karta A4. Światło, pasza i woda w takich miejscach są całkowicie zautomatyzowane.
Tak hoduje się w naszym kraju niemal 90% kur (rocznie 30 milionów). Dlatego dobrze jest omijać podczas zakupów jajka oznaczone numerem 3 i wybierać te z wolnego wybiegu (numery 1 oraz 0).
Badania sugerują, że jajka pochodzące z wolnego wybiegu generalnie zawierają większą ilość kwasów omega-3 oraz bardziej korzystny stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w porównaniu z jajami klatkowymi. Niektóre z jaj z wolnego wybiegu dodatkowo okazały się szczególnie bogatym źródłem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3, w tym DHA. Wykazano także, że jaja pochodzące od kur przebywających na trawie często zawierały więcej antyoksydantów (witamina E, beta-karoten i luteina) niż jaja klatkowe.
Źródło: CIWF Polska