Jak sobie poradzić z zapaleniem dziąseł?

autor: • 12 listopada 2015 • Najnowsze, UrodaKomentarze: (0)

Niewłaściwa higiena to jeden z głównych powodów, prowadzący do poważnych dolegliwości naszych dziąseł. Wystarczy zaledwie kilka dni zaniedbań, aby w jamie ustnej rozwinęło się groźne zapalenie

Czym objawia się zapalenie dziąseł?

Nieprawidłowe szczotkowanie, brak nitkowania i płukania jamy ustnej specjalnymi produktami, w połączeniu ze złymi nawykami żywieniowymi, grożą powstaniem zapalenia dziąseł. Przyczyną zapalenia może być dodatkowo nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która ulega mineralizacji i zamienia się w kamień. Zdarza się, że nadmiar kamienia powoduje ból lub wywołuje krwawienie. Niestety, często tego typu objawy traktujemy, jak coś całkiem naturalnego i myślimy, że z czasem samo wszystko minie. Niestety, zazwyczaj jest wręcz przeciwnie i mogą one świadczyć o początku poważnych dolegliwości.
Jeśli zauważymy, że nasze dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione, a nasz oddech ma nieprzyjemny zapach, to powinniśmy jak najszybciej skonsultować się w tej sprawie ze stomatologiem. Będzie on mógł postawić diagnozę, a w przypadku stwierdzenia zapalenia dziąseł, zacznie leczenie i podpowie, jak w przyszłości uniknąć tego typu problemów.
Na wczesnym etapie choroby wystarczy jedynie regularne oczyszczenie zębów z kamienia, a także wzmożona pielęgnacja. Warto zacząć w tym czasie stosować pasty z fluorem i substancją przeciwzapalną, a także płukać jamę ustną specjalnymi płynami antyseptycznymi, albo też naturalnymi naparami, np. z szałwii, rumianku, czy nagietka. Jeśli jednak stan naszych zaniedbań okaże się większy, a choroba będzie w stadium zaawansowanym, wtedy poza standardowym usunięciem kamienia z powierzchni zębów, konieczne może być także oczyszczenie korzeni i kieszonek zębowych, a następnie wdrożenie terapii regenerującej zniszczone tkanki i ubytki.
Należy pamiętać, że lekceważenie problemów z krwawiącymi dziąsłami, może w konsekwencji doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak: powstanie kieszonek dziąsłowych, ubytek kości, a nawet utrata zębów.

Najważniejsza jest profilaktyka

Najskuteczniejszą drogą do zachowania zdrowia dziąseł i zębów jest codzienna, właściwa pielęgnacja jamy ustnej. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na odpowiednie szczotkowanie, przynajmniej 2 razy dziennie, a jeśli to możliwe, po każdym posiłku. Warto też wybierać pasty i nici dentystyczne z zawartością fluoru, który wzmacnia szkliwo zębów i ich mineralizację oraz zwiększa odporność na próchnicę. Dodatkowo, po każdym szczotkowaniu, zaleca się stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, który ma za zadanie przeciwdziałać gromadzeniu się płytki nazębnej.
Bardzo ważnym elementem profilaktyki zapalenia dziąseł i innych schorzeń jamy ustnej, są również regularne wizyty u stomatologa. Zaleca się odwiedzenie gabinetu dentystycznego raz na 6 miesięcy. Lekarz będzie miał wtedy okazję do sprawdzenia stanu nie tylko naszych zębów, ale też dziąseł, a w razie potrzeby usunie zbędny kamień. Kontrola jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych dolegliwości.
Nie powinniśmy też zapominać, jak duży wpływ na kondycję naszych zębów i dziąseł ma odpowiednia dieta. Zdrowe odżywianie i dieta bogata w owoce i warzywa, a także produkty mleczne, zawierające potas i wapń, wzmacniają nasze zęby. Należy także dbać o odpowiedni poziom witaminy K w naszym organizmie, gdyż odgrywa ona kluczową rolę w procesach krzepnięcia krwi. Jej bogatym źródłem są: brokuły, rzepa, szpinak, sałata, ziemniaki, jajka, jogurty, a także sery.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *