Leczenie niewydolności żylnej za pomocą kompresjoterapii, czyli ucisku, jest jedną z najskuteczniejszych bezinwazyjnych metod, jakie oferuje nam współczesna medycyna. Aby jednak noszenie uciskowych pończoch, czy rajstop przynosiło jak najlepsze rezultaty, warto skupić się na ich odpowiednim dobraniu
Właściwy ucisk
Kompresjoterapia, czyli leczenie za pomocą ucisku, jest metodą bardzo efektywną. Jednak w dużej mierze, jej skuteczność zależy od tego, czy odpowiednio zostanie dobrany stopień ucisku. W jego określeniu, najlepiej pomoże lekarz, który wyznaczy stopień ucisku za pomocą ciśnienia wyrażanego w mm słupka rtęci. Po tej czynności, możemy spokojnie kupić właściwe rajstopy i rozpocząć terapię. Ucisk, który będziemy odczuwać po założeniu i w trakcie noszenia rajstop przeciwżylakowych, będzie dokładnie taki, jakiego powinniśmy oczekiwać. – Pończocha, rajstopy, czy skarpetka przeciwżylakowa ma ściskać! Zakłada się, że 100 proc. założonego ucisku ma występować w kostce, 70 proc. w łydce i 40 proc w udzie – mówi Tomasz Nasierowski, ekspert zdrowych nóg marki Veera. Niezwykle ważne jest też to, by produkty przeciwżylakowe miały tzw. wyrobioną piętę. Dzięki temu można zapewnić prawidłowe ułożenie ucisku we właściwym miejscu, czyli w kostce, gdzie rozpoczyna się skuteczna terapia.
Dlaczego ucisk jest skuteczny?
Ludzka żyła działa trochę tak, jak słomka do picia, która ma wewnątrz specjalne zastawki, działające jak zawory zwrotne, zapobiegające cofaniu się krwi tłoczonej do góry. Z wiekiem nasze żyły tracą elastyczność, a zastawki przestają prawidłowo działać i krew zamiast być tłoczona do góry zatrzymuje się, lub nieco opada w dół. Ucisk powoduje, że zastawki żylne są bliżej siebie i mimo, że żyły straciły już elastyczność, to pompa nadal działa sprawnie.
Dobry wybór
Przy wyborze akcesoriów do kompresjoterapii, warto kierować się kilkoma zasadami.
1. Rajstopy, pończochy i podkolanówki przeciwżylakowe, warto kupować w sklepach medycznych lub aptekach. Ponieważ są to produkty medyczne, to muszą spełniać wymogi Dyrektywy UE nr 93/42/EEC, dotyczącej wyrobów medycznych klasy I oraz być notyfikowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
2. Wszystkie produkty powinny być oznaczone znakiem CE, czyli deklaracją producenta, iż dany wyrób spełnia zasadnicze wymagania dotyczących go dyrektyw.
3. Wybrane rajstopy, czy pończochy, muszą uciskać! Jeśli są odpowiednio pod nas dobrane, bez żadnych obaw możemy je stosować.
4. Każdy z produktów przeciwżylakowych, ma za zadanie przynosić odczuwalną ulgę. Powinniśmy się jej spodziewać już po pierwszym dniu użytkowania.
5. Wszystkie akcesoria powinny mieć piętę. Konieczne jest, aby wyroby przeciwżylakowe posiadały zaznaczoną i wyprofilowaną piętę, ponieważ tylko w takiej pończosze, rajstopach, czy skarpecie, można właściwie ocenić, gdzie znajduje się kostka. To ważne, gdyż właśnie w tym miejscu powinniśmy przykładać nominalną wartość leczniczego ucisku.