Regularna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ nie tylko na naszą figurę, ale przede wszystkim na zdrowie. Niestety, jak pokazały badania, jej brak może zabijać nawet dwa razy większą liczbę osób w Europie, niż otyłość
Dlaczego warto ćwiczyć?
Regularna aktywność fizyczna wywiera dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Zmniejsza ryzyko zapadania na choroby układu krążenia, czy ryzyko zawału serca, redukuje ciśnienie tętnicze, przeciwdziała otyłości i cukrzycy. Ponadto zmniejsza stres, poprawia nastrój, wpływa pozytywnie na sen, a także, jak się okazuje, wydłuża życie.
Aby ćwiczenia fizyczne przynosiły jak najkorzystniejszy efekt, powinno się trenować systematycznie, co najmniej 4 -5 razy w tygodniu, po minimum 30 – 45 minut. Do najbardziej zalecanych rodzajów aktywności fizycznej można zaliczyć: pływanie, bieganie, taniec, jazdę na rowerze, gimnastykę, a także spacery. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią formę ćwiczeń dla siebie, która będzie nam sprawiała jak najwięcej przyjemności, mobilizując przy tym nasze ciało do wysiłku.
Poza istotnym wyborem rodzaju aktywności, warto także zwrócić uwagę, na stopień intensywności wykonywanych przez nas ćwiczeń. Oceniając intensywność, z jaką powinniśmy trenować, warto pamiętać o zasadzie, że najlepszy wysiłek to taki „dość lekki” do „trochę wyczerpującego”. Jedną z popularnych metod określania intensywności wysiłku jest także tzw. próba mówienia, według której, jeśli nie jesteśmy w stanie mówić podczas wykonywania jakiegoś ćwiczenia, to znaczy, że jest ono dla nas zbyt intensywne.
Niepokojące wyniki badań
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, w prowadzonych przez ponad 12 lat badaniach udowodnili, że siedzący tryb życia odpowiada za dwukrotnie większa liczbę zgonów Europejczyków, niż równie groźna nadwaga. Na naszym kontynencie, z powodu otyłości, każdego roku umiera blisko 337 tyś. osób. Natomiast liczba zgonów spowodowana brakiem aktywności fizycznej wynosi 676 tyś. rocznie.
W badaniach oxfordzkich naukowców wzięło udział ponad 300 tyś. osób z całej Europy. Ocenie poddawano między innymi, jak często uprawiają sport, jaką mają masę ciała i obwód w talii oraz inne parametry zdrowotne. Sprawdzono także, jakie osoby najczęściej umierały w tym okresie. Jak się potem okazało, były to głównie osoby, które nie uprawiały żadnego sportu i prowadziły siedzący tryb życia.
W opinii naukowców, gdyby udało się wyeliminować problem niskiej aktywności fizycznej wśród Europejczyków, to liczba zgonów na naszym kontynencie zmniejszyłaby się nawet o 7, 5 proc. Dla porównania, jeśli możliwe byłoby pozbycie się kłopotu z otyłością wśród ludzi, to wskaźnik śmiertelności zmniejszyłby się o 3, 6 proc.
Badacze twierdzą również, że brak aktywności fizycznej jest szkodliwy dla każdego, bez względu na masę ciała, czy wiek. U wszystkich osób, brak ćwiczeń, wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie i zwiększa ryzyko zgonu.
Jak więc jednoznacznie wynika z badań, bycie aktywnym na co dzień ma ogromny wpływ na zachowanie dobrego zdrowia, jak również na przedłużenie naszego życia. Zdaniem badaczy, wystarczy nawet 20 – minutowy energiczny spacer każdego dnia, żeby zobaczyć pozytywne efekty i poczuć się lepiej.