Co się kryje w naturalnych pastach do zębów?

autor: • 1 czerwca 2018 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Pasty do zębów już nie tylko obiecują biel, mocne szkliwo i brak ubytków. Coraz popularniejsze jest również podkreślanie naturalnego składu. Tymczasem naturalne substancje od wieków stanowią istotny element higieny zębów. Jakie zioła i przyprawy można znaleźć w pastach?

Mięta pieprzowa

Jest skrzyżowaniem mięty zielonej i wodnej, a jej nazwa nawiązuje do charakterystycznego smaku, który lekko przypomina pieprz. Mięta pieprzowa to popularny składnik past do zębów, płynów do płukania ust, herbat, gum do żucia czy cukierków, gdyż ma pobudzający zapach i odświeża oddech.

Hamuje też rozwój bakterii w jamie ustnej, dzięki czemu zapobiega próchnicy czy chorobom dziąseł. Działa przeciwzapalnie, zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, a tym samym ubytków, dodatkowo rozjaśnia zęby.

Goździk

Jamę ustną odświeżają także goździki, czyli suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego – wiecznie zielonego drzewa, które pochodzi z Azji. Posiadają intensywny aromat, dzięki czemu mogą być naturalnym zamiennikiem gum do żucia. Działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i antyseptycznie. Radzą sobie z zakażeniami bakteryjnymi i kandydozą (drożdżycą), czyli grzybiczą infekcją skóry i błon śluzowych.

Goździki pomagają zmniejszyć ból zębów i dziąseł, gdyż zawierają eugenol, który ma właściwości lekko znieczulające. Olejek goździkowy może być wykorzystany w stomatologii jako środek znieczulający, który stosowany jest miejscowo, przed wbiciem igły w dziąsło.

Miswak

Miswak pozyskiwany jest z gałązek lub korzenia drzewa o nazwie arak. Od ponad tysiąclecia używany jest przez Arabów do pielęgnacji dziąseł i zębów, a także w profilaktyce wszelkich chorób jamy ustnej. Ściągające i antybakteryjne właściwości miswaku powodują zmniejszenie próchnicy zębów, jednocześnie doskonale chroniąc dziąsła.

Włókna i żywice z tego drzewa znajdują się w składzie past do zębów, jednak miswak może być także naturalną szczoteczką. Jego włókna docierają do przestrzeni międzyzębowych lepiej i dokładniej niż syntetyczne włókna tradycyjnych szczoteczek. Ma działanie wybielające, dlatego usuwa przebarwienia z nikotyny, herbaty czy kawy. Poza tym pobudza wydzielanie śliny, która działa niczym naturalny płyn do płukania ust, wymywając bakterie i tworząc środowisko niesprzyjające ich rozmnażaniu.

Lukrecja gładka

W korzeniu lukrecji znajdują się związki, które zwalczają bakterie będące przyczyną próchnicy i paradontozy, powodujące choroby i stany zapalne dziąseł, odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Niektórzy naukowcy są zdania, że związki te mogą leczyć, a nawet zapobiegać infekcjom jamy ustnej.

Ałun

Ten minerał górski jest ceniony przede wszystkim z powodu działania przeciwbakteryjnego. Hamuje rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach, jednocześnie zapobiegając stanom zapalnym dziąseł. Ałun działa ściągająco, powoduje skurcz naczyń krwionośnych, dzięki czemu tamuje krwawienie. Poza tym łagodzi podrażnienia wewnątrz jamy ustnej.

Akacja

Zapaleniu dziąseł zapobiega również akacja, która może być stosowana w produktach dentystycznych, takich jak pasty do zębów czy płyny do płukania ust. Jednak poza pielęgnacyjnym wpływem na dziąsła, pomaga również w usuwaniu płytki nazębnej. Kwiaty akcji można spożywać, dzięki czemu jednocześnie oczyścimy jamę ustną i odświeżymy oddech.

Czarnuszka siewna

W składzie past i żelów do zębów znajdować się może także czarnuszka, która zwana jest czarnym kminkiem. Charakteryzuje się ona aktywnością przeciwbólową, przeciwzapalną, antybakteryjną, antywirusową czy przeciwgrzybiczą. Gdy umyjemy zęby pastą, która zawiera olej z czarnuszki, możemy odnieść wrażenie, że zostały potraktowane balsamem, niczym ciało po kąpieli.

Orzech włoski

Kamień nazębny to żółtawo-brązowy osad formujący się na zębach, którego nadmiar może powodować zapalenie dziąseł, a w konsekwencji ich cofanie, a nawet utratę zębów. Zęby czyści orzech włoski, który zapobiega osadzaniu się kamienia, jak i żółknięciu. Usuwa przebarwienia, utrzymując jasny odcień zębów.

Krzemionka

Uwodniona krzemionka to forma dwutlenku krzemu. Czyści i poleruje zęby oraz pomaga w usuwaniu płytki nazębnej. Poza tym poprawia konsystencję pasty i ułatwia jej aplikowanie.

Wybielające, ziołowe pasty (żele) do zębów, które zawierają wyciągi z powyższych roślin, znaleźć można w wielu polskich sklepach, również tych internetowych. Zachęcamy do czytania składów past, nie tylko haseł na przedzie etykiet. Dzięki naturalnym składnikom zapewniają efektywną pielęgnację oraz ochronę jamy ustnej i zębów.

Na podst. materiałów Maroko Sklep

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *