Jet lag tylko po zmianie strefy czasowej?

autor: • 6 czerwca 2023 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

To MIT! Objawy jet-lagu, czyli nadmierna senność w pewnej porze dnia, problemy z koncentracją i złe samopoczucie mają wszyscy ci, którzy nie dostosowują swojej aktywności do wewnętrznego zegara biologicznego.

Wskazują na to choćby badania Aarona Schirmera z Northeastern Illinois University w Chicago, których wyniki opublikowało czasopismo Scientific Reports. Przez dwa lata jego zespół obserwował 15 tys. studentów tej uczelni i ustalił, że jedynie 40 proc. studentów ma dostosowany do swej aktywności rytm dobowy.

Pozostałych 60 proc. studentów stanowiły albo „sowy” (lubią później wstawać, ale też później iść spać), albo „skowronki” (lubią wczesne pobudki i wcześniej chodzą spać). Schirmer ustalił, że wystarczy, by np. sowa musiała wstać dwa razy w tygodniu o 8, by znacznie obniżyła się jej wydajność i wzrosła senność w ciągu dnia.

Aaron Schirmer ostrzega, że społeczny jet lag odczuwa większość osób, nie tylko studenci, a sam jest tego przykładem.

Problem z niedostosowaniem wewnętrznego rytmu dobowego do aktywności dziennej z pewnością pogarsza wydajność w pracy i samopoczucie. Wciąż jednak jest lekceważony, a nie da się wykluczyć, że szkodzi zdrowiu. Jeśli więc tylko można wynegocjować warunki czasu przychodzenia do pracy, a zaczyna się ona dla kogoś przeciętnie za wcześnie/za późno, warto podjąć próbę rozmowy na ten temat z przełożonym. Z efektów dostosowania powinien być zadowolony.

jw/zdrowie.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *