Żyć jak najdłużej

autor: • 7 czerwca 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Żyć jak najdłużej i cieszyć się zdrowiem – marzenie każdego, które nie zawsze może się spełnić. U źródeł niepowodzeń w tej kwestii stoją często nasze złe nawyki

Zmniejszenie śmiertelności może być skutkiem działań prewencyjnych, które wcale nie muszą trwać dziesiątki lat. Znaczną poprawę w tej kwestii da się zaobserwować już po roku od wprowadzenia w życie wspomnianych działań. Mylnie funkcjonuje stereotyp, według którego zmiany mają być widoczne dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. Trzeba jednak zauważyć, że już po roku od wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych odnotowano znaczny spadek umieralności z powodu powikłań sercowo-naczyniowych.

Podobny mechanizm zadziałał w momencie transformacji ustrojowych, kiedy to zniesiono w Polsce dopłaty do mięsa i tłuszczów zwierzęcych. W ciągu pięciu lat od tej chwili śmiertelność z powodu choroby wieńcowej obniżyła się aż o 25%, a mieszkańcy naszego kraju zaczęli w tym okresie spożywać więcej tłuszczów roślinnych oraz owoców i warzyw. W ostatnich dwóch dekadach długość życia Polaków wydłużyła się o kilka lat. W znacznym stopniu miało to związek właśnie ze spadkiem umieralności z powodu chorób układu krążenia. Istotny dla tego zjawiska był też rozwój kardiologii interwencyjnej w Polsce. Oznacza to, że np. zawał serca zaczęto leczyć inwazyjnie, a nie jak wcześniej, zachowawczo.

Warto zaznaczyć, że w latach 90. stosunkowo szybko nadrabialiśmy nasze różnice w długości życia. Aspirowaliśmy do osiągnięcia wyników europejskich, ale w 2001 r. te zmiany zaczęły zachodzić znacznie wolniej. Statystyki dotyczące Europy stały się dla nas coraz bardziej odległe. Choć te różnice są coraz większe to nadal warto walczyć o wyniki, nie tylko o te odnoszące się do całego kraju, ale te które dotyczą nas samych.

Śmierć bardzo często spowodowana jest chorobami sercowo-naczyniowymi. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia trzeba jednak stosować się do pewnych zasad. Przede wszystkim warto postawić na aktywność fizyczną, omijać zbyt kaloryczne diety, bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans oraz cukier i sól. Pomocne nie będzie również palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *