Zdrowie pracowników

autor: • 3 marca 2016 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

O swoich pracowników trzeba dbać, nie tylko w kwestiach finansowych, ale również zdrowotnych. Zdrowie zatrudnionego to zdrowie całej organizacji. Jak jednak troszczyć się o swoich podwładnych?

Promocja zdrowia w miejscu pracy powinna stać się zatem jednym z celów pracodawcy. W efekcie  zatrudnieni będą się lepiej czuli, zmniejszy się ilość zachorowań, a zwiększy ich zaangażowanie w rozwój firmy. Badania pokazują, że zaangażowani pracownicy są bardziej produktywni (o około 20%) i generują większe zyski (o około 20%). Rzadziej też zmieniają pracę. Nie zdarza się im zbyt często także absencja w pracy, a jakość wykonywanych obowiązków jest wyższa o 41%. Analizy pokazują, że istnieje także związek między zaangażowaniem a zdrowiem zatrudnionych. Zaangażowani pracownicy są nie tylko zdrowsi od tych, którzy nie angażują się w pracy, ale także mają zdrowsze nawyki. Bardziej zmotywowani pracownicy mieli również mniej problemów zdrowotnych takich jak nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga, a tym samym lepiej realizowali swoje zawodowe cele. Menadżerowie, którzy zdają sobie sprawę ze znaczenia zaangażowania dla dobrego funkcjonowania organizacji, mogą wiele zyskać podejmując działania mające na celu zwiększenie motywacji pracowników.

Mów o zdrowiu!

Skoro tak istotne jest zdrowie pracownika to warto o nie zadbać nie tylko o nim mówiąc i namawiając do działań prozdrowotnych, ale również poprawiać warunki pracy. Firmy mogą teraz wybierać z wielu różnych świadczeń pozapłacowych i w ten sposób wpływać na zmianę życia swoich pracowników. Pracodawcy mogą obdarowywać ich na przykład kartami sportowymi, dofinansowaniem do posiłków (szczególnie tych zdrowych) czy też dbać o opiekę medyczną. Możliwości jest wiele. Dzięki temu można nie tylko wpłynąć na stan zdrowia podwładnych, ale i poprawić wizerunek całej organizacji.

Skąd się biorą problemy zdrowotne?

Wielu pracowników twierdzi, że ich problemy ze zdrowiem mają swe źródło w stresie, zmęczeniu, rozdrażnieniu czy niepokoju rodzących się oczywiście w pracy.

Ponadto ankietowani zapytani o najbardziej pożądane formy wsparcia w miejscu pracy związane ze zdrowiem wskazali na równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Na drugim miejscu znalazła się prywatna opieka medyczna, a potem zdrowe posiłki w miejscu pracy. Co istotne, według danych Światowej Organizacji Zdrowia, właściwe odżywianie może zwiększyć naszą wydajność aż o 20%. Zdrowe posiłki to jeden z najważniejszych czynników warunkujących efektywność pracowników, co zaczyna dostrzegać coraz więcej pracodawców. Być może to zatem dobry sposób na poprawę wydajności pracy oraz kondycji całej firmy.

Wybierając świadczenia pozapłacowe, pracodawcy poszukują rozwiązań kompleksowych, które zostaną docenione przez pracowników i pozwolą zaspokoić ich indywidualne potrzeby, a co za tym idzie, będą ich faktycznie motywować. Jednocześnie organizacjom zależy na zastosowaniu świadczeń, które mają pozytywny wpływ na wyniki pracy, między innymi takich, dzięki którym zatrudnieni dbają o zdrowe odżywianie i nie zapominają o relaksie.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *