Zdrowe nie znaczy dietetyczne

autor: • 16 października 2014 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Zdrowe i dietetyczne – to dwa najczęściej spotykane określenia produktów, których poszukujemy gdy zamierzamy zadbać o siebie. Zwykle postrzegamy je jako synonimy – nic bardziej mylnego – produkty zdrowe nie muszą być dietetyczne, a dietetyczne niekoniecznie są zdrowe

Zdrowe produkty
Za takie uważa się te, które wykazują pozytywny wpływ na organizm lub mówiąc inaczej działanie prozdrowotne. Mogą obniżać poziom cholesterolu, pozytywnie wpływać na układ krążenia być bogate w witaminy, minerały czy błonnik. Jednak określenie „zdrowe” nie mówi wiele o kaloryczności tych produktów. Mogą np. charakteryzować się dużą zawartością cukrów prostych co stanowi duże zagrożenie dla sylwetki, a przy tym wciąż zachowywać charakter prozdrowotny.
Przykład? Większość owoców i prawie wszystkie owoce suszone. Zwykle zawierają szereg witamin, minerałów, błonnika, a nawet charakterystycznych substancji wykazujących pozytywny wpływ na zdrowie, są jednak bogate w cukru i ich spożycie w dużej ilości – zwłaszcza gdy organizm nie ma zapotrzebowania na energię – grozi odkładaniem tkanki tłuszczowej. W podobnych kategoriach należy postrzegać 100 % soki owocowe, bez dodatku cukru. Tak są zdrowe, lecz w żadnym wypadku nie są dietetyczne – zawierają naturalny cukier owocowy, który nie jest bezpieczny dla sylwetki.

Produkty dietetyczne
Tu sytuacja wygląda odwrotnie. Informacja dietetyczne, light/o obniżonej kaloryczność lub nawet bezkaloryczne mówi nam jedynie o wartości energetycznej, która jest obniżona lub czasem zredukowana do zera. Jednak nie mówi nam to o ich wpływie na zdrowie, który często nie jest pozytywny. W tego rodzaju produktach zwykle znajdziemy sztuczne zamienniki cukru jak aspartam, acetosulfam K czy konserwanty. Okazuje się więc, że produkty mogą być bezpieczne dla sylwetki, jednak stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Przykład? Liczne napoje gazowane w wersji „light” bądź „zero”. Nie zawierają kalorii, więc z dietetycznego punktu widzenia można spożywać je w dowolnych ilościach bez ryzyka dodatkowych kilogramów, jednak ilość konserwantów i sztucznej chemii w nich zawarta, może przyprawić o zawrót głowy.

Zdrowe i dietetyczne
Taka grupa również istnieje. Na rynku znajdziemy produkty, które pozytywnie wpływają na zdrowie, a jednocześnie są dietetyczne. Dobrym przykładem są warzywa, które nie dość, że są bogate w cenne dla zdrowia składniki odżywcze to zwykle charakteryzują się znikomą kalorycznością.
Należy pamiętać, że w tej kategorii trudno nakreślić jednoznaczną granicę produktów które pozytywnie wpływają na organizm, a jednocześnie są bezpieczne dla sylwetki. Zwykle decyduje ich ilość. Nie chodzi bowiem jedynie o wartość energetyczną, ale również rodzaj kalorii Przykładem może być masło orzechowe czy oliwa z oliwek, które zawierają zdrowe tłuszcze, charakteryzują się wysoką kalorycznością, ale mimo wszystko możemy z powodzeniem powiedzieć o nich, że są zdrowe i dietetyczne. W tej materii wyznacznikiem powinien być właśnie rodzaj kalorii. Jeśli są to zdrowe tłuszcze wszystko jest w porządku, natomiast duża ilość cukrów prostych zwykle stawia produkty na przegranej pozycji.

Warto mieć na uwadze, że produkty zdrowe nie muszą być dietetyczne, a dietetyczne wcale nie muszą być zdrowe. Nie należy również zapominać, że zawsze ostatecznym czynnikiem decydującym zarówno o naszym wyglądzie jak i zdrowiu będzie ilość jedzenia którą spożywamy. Nawet najgorsze jedzenie spożyte raz na jakiś czas nie zdziała wiele złego i nawet najlepsze jedzenie spożywane w nadmiarze może prowadzić do poważnych kłopotów z sylwetką i zdrowiem.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *