Zaburzenia oddechu przyczyną chrapania

autor: • 27 listopada 2015 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Chrapanie jest objawem zaburzeń w oddychaniu, które mogą powodować niedotlenienie, nadciśnienie, niedosłuch, a także znacząco obniżyć komfort naszego życia. Wystarczy jedno krótkie badanie, aby dowiedzieć się, gdzie tkwi przyczyna naszego problemu

Wady wrodzone

Według prof. Andrzej Kukwy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, wszyscy dokładnie wiemy, ile człowiek powinien wypijać płynów, jakie produkty jeść i w jakiej ilości, natomiast nikt z nas nie zastanawia się, w jaki sposób powinien oddychać. – Są ludzie, którzy stosują różne techniki doskonalenia sposobu oddychania, np. jogę, ale, na co dzień kontakt naszego organizmu z tlenem nie jest przez nas kontrolowany – podkreśla specjalista. Wynika to z tego, że nawet, jeśli mamy zaburzenia w oddychaniu, to nie zdajemy sobie z nich sprawy, iż można lepiej oddychać. – Z tymi zaburzeniami rodzimy się i żyjemy, więc wydaje nam się, że inaczej się nie da – dodaje.

Następstwa złego oddychania

Konsekwencji zaburzeń oddychania jest kilka. Do tych poważniejszych można zaliczyć między innymi niedotlenienie i nieprawidłową przemianę materii. Jak wyjaśniają eksperci, jeśli wskutek nieprawidłowego oddychania pacjent dostarcza mniejszą ilość tlenu, to wszystkie procesy przemiany materii w organizmie ulegają zaburzeniu. Jeśli tlenu jest mniej, to organizm zaczyna się przystosowywać do zmienionych warunków. Nagle, ratując się, zaczyna dostarczać więcej tlenu do mózgu i do serca, ale do przewodu pokarmowego już znacznie mniej.
Osoby, które mają problemy z oddychaniem, odczuwają także niezwykłą ochotę na jedzenie słodkich produktów. Wynika to z tego, że węglowodany spalają się w przemianie beztlenowej. Dodatkowo, wszystkim o słabej wentylacji dróg oddechowych grozi wczesna utrata słuchu, jak również nadciśnienie.
Pacjenci, którzy mają problemy z prawidłowym oddychaniem często cierpią z powodu obniżonego komfortu życia. Odczuwają permanentne zmęczenie i brak snu. Z 8 – godzinnego pobytu w łóżku, czas snu dającego pełny wypoczynek wynosi u nich zaledwie 3 godziny, natomiast przez resztę czasu są w fazach krótkotrwałego zasypiania i budzenia się.

Badanie jakości oddechu

Według prof. Kukwy nie wiadomo, jak wielu Polaków dotyczy problem nieprawidłowego oddychania, w tym także chrapania. – To problem wstydliwy, pacjent sam nie zgłosi się do lekarza, najczęściej przychodzą do nas, gdy zmobilizuje ich do tego współmałżonek, dla którego chrapanie bliskiego staje się bardzo uciążliwe. Przyjmuję jednak, że po 50. roku życia problem chrapania dotyka ponad połowy ludzi – ocenia ekspert. Szacunkowe liczby obrazują, jak duża liczba osób może zmagać się z tego rodzaju problemami.
Na szczęście są już metody, dzięki którym możemy zbadać jakość naszego snu i znaleźć przyczynę problemu z nieprawidłowym oddychaniem. Tego rodzaju badanie przeprowadza się w ciągu nocy. W szpitalu przed snem, pacjentów podłącza się do aparatury, która mierzy ilość powietrza, którym pacjent oddycha, monitoruje fazy sny oraz poziom tlenu w surowicy. Mając te parametry specjaliści następnie szukają przy pomocy tomografii komputerowej albo w tak zwanym śnie farmakologicznym, przeszkód anatomicznych występujących u pacjenta. Znając je chirurg może przystąpić do operacyjnego ich usunięcia, co zazwyczaj z dnia na dzień rozwiązuje problemy pacjenta. Jeśli jednak chory, nie zdecyduje się poddać operacji, to może także w warunkach domowych korzystać ze specjalnego aparatu wtłaczającego do jego organizmu optymalną ilość tlenu.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *