Workation – coś dla Ciebie?

autor: • 25 września 2019 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Workation to nieco wczasów przy okazji pracy. Coraz częściej firmy wysyłają pracowników w delegacje, często w typowe wypoczynkowe miejsce, skąd pracują zdalnie, a wieczorami i w weekendy mogą korzystać z wypoczynku i zwiedzania.

Niektórzy pracodawcy idą nawet o krok dalej, pozwalając zabrać ze sobą partnera. Taka forma pracy pozwala często zrekompensować urlop, którego z różnych powodów mogliśmy nie mieć. Tylko czy faktycznie rekompensuje?

O ile dla wielu freelancerów taka praca może być codziennością, dużo gorzej mają się osoby pracujące na etat. Dzięki nowym możliwościom oraz technologiom zdalna praca daje nowe perspektywy, również dla zatrudnionych w firmach pracowników. Workation wpisuje się w ideę równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, tzw. work–life balance. Może ona również być traktowana jako dodatkowy benefit pracowniczy. Dla pracownika jest to potencjalnie kuszące rozwiązanie, bo podczas takich praco-wakacji nie zużywają urlopu.

Słowo workation pochodzi od angielskich słów work (praca) i vacation (wakacje). Wiele osób wyjeżdżając na urlop nie potrafi oderwać się od codziennych obowiązków. Odbierają maile i telefony, kończą projekty. Zamiast psuć sobie urlop obowiązkami możemy uprzyjemnić pracę wypoczynkiem.

Czym różni się workation od klasycznego urlopu? Przede wszystkim workation to nie urlop. Jesteśmy normalnie w pracy i nie wykorzystujemy urlopu wypoczynkowego, dodatkowo pracodawca pokrywa koszt podróży i pobytu, a każdego dnia musimy realizować powierzone nam zadania. Po godzinach pracy jednak skorzystać z atrakcji.

Oprócz zabytków i popularnych miejsc turystycznych, podczas takich wyjazdów zainteresowaniem cieszą się także lokalne atrakcje związane z realizacją sportów ekstremalnych w powietrzu, za kierownicą, a w przypadku miast położonych nad morzem lub rzeką, również sporty wodne. Bonusem jest to, że pracujemy w przyjemnych warunkach i w malowniczej scenerii, a po pracy możemy zajmować się tym czym dusza zapragnie.

Dla wielu z nas odpoczywanie to czynność już niewykonalna, nie w tradycyjnym znaczeniu. W czasach, gdy pogoń za lepszymi dobrami i pracą stała się codziennością, a smartfon trzyma nas w „zalogowaniu” non stop, coraz więcej osób ma trudności ze zwykłym zrelaksowaniem się. Workation pozwala zapełnić i urozmaicić czas podczas rutynowych dni.

Workation pozwala oderwać się od rutyny biura, poznać nowe miejsca i kultury. Zwolennicy tej formy pracy twierdzą, ze obniża ona stres i zwiększa kreatywność. Przejście w tryb wakacyjny potencjalnie redukuje stres, wyzwala kreatywne myślenie i jest źródłem nowych rozwiązań dla różnych problemów. Wśród freelancerów taka forma pracy jest częstym rozwiązaniem. Dla pracowników etatowych to świetna okazja na zwiedzanie, i to na koszt pracodawcy.

Na podstawie informacji prasowej

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *