Uzębienie bez ubytków

autor: • 8 sierpnia 2016 • Najnowsze, Uroda, ZdrowieKomentarze: (0)

Nawet z najgorszymi ubytkami możemy sobie poradzić. Pytanie tylko, którą metodę działania wybierzemy i w jaki sposób będziemy chcieli zrekonstruować ząb. Ubytki zdarzają się natomiast prawie każdemu

Pełny łuk zębowy nie jest ważny jedynie ze względów estetycznych, to niezwykle istotne również ze względów funkcjonalnych. Przydaje się on bowiem np. przy jedzeniu. Aby nasza jama ustna była dostosowana do wymagań, jakie każdego dnia przed nią stawiamy należy o nią zadbać. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Ważne jest przede wszystkim to, aby nasze łuki zębowe były zharmonizowane, ale i proporcjonalne względem siebie. Wszystko przez to, że nawet niewielkie ubytki mogą prowadzić do poważnych wad zgryzu, próchnicy czy paradontozy. Prawdopodobne jest również ścieranie się zębów, zaburzenia pokarmowe, a nawet wady wymowy.

Co druga osoba ma przynajmniej jeden ubytek w swojej jamie ustnej, a co czwartą, powyżej 65-tego roku życia, dotyka problem bezzębia. Jak zatem poradzić sobie z przypadłościami, które niejednokrotnie przeradzają się w kompleksy? Implanty nie zawsze są idealnym rozwiązaniem, nowoczesne technologie pozwalają jednak dopasować metodę do każdej osoby w sposób indywidualny. Dzięki nim możemy odbudowywać nie tylko całe zęby, ale również ich fragmenty.

Rekonstrukcja, do której mamy teraz dostęp służy przede wszystkim poprawie jakości życia pacjentów. Aby poczuć się lepiej, a zamiast ubytków mieć piękny uśmiech można się zdecydować na jedną z wielu metod rekonstrukcji. Da się je wykonać m.in. za pomocą protez, mostów protetycznych, koron, wkładów koronowo-korzeniowych, licówek czy też uzupełnień typu inlay i onlay. Te ostatnie stanowią rodzaj wypełnienia ceramicznego, który stosuje się w przypadku rozległych ubytków. Jest to rozwiązanie trwałe oraz estetyczne, ząb wygląda bardzo naturalnie i wyglądem idealnie naśladuje pierwotną strukturę anatomiczną zęba.

Wspomniane protezy mogą występować w dwóch postaciach, częściowej i całkowitej. Mosty protetyczne są osadzane na stałe lub odbudowują fragment łuku zębowego. Korony z kolei mogą uzupełniać i maskować ubytek na uszkodzonym zębie własnym lub osadzanych na implancie, czyli tytanowej śrubie – wtedy korona swoim wyglądem i funkcją zastępuje normalny ząb.

Wkłady koronowo-korzeniowe, o których była mowa, w przypadku np. złamania zęba pełnią rolę stabilizującą i wzmacniającą, a licówki czy płatki porcelany pozwalają odtworzyć całe zęby lub ich fragmenty. Co ciekawe, bardzo często nie ingerują one w ogóle w inne tkanki.

Źródło: Skymed.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *