Szynka pełna fosforanów

autor: • 1 lipca 2016 • Kuchnia, Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Piękny wygląd kiełbasy lub szynki to jeszcze nie wszystko. Nie zawsze łączy się to bowiem z jej jakością. Wyroby wędliniarskie niejednokrotnie zawdzięczają swoje walory dużej ilości sztucznych dodatków i konserwantów. Na  ich czele stoją fosforany

Nasz organizm nie jest niestety obojętny na ich działanie. Pochłaniając fosforany musimy się liczyć z pewnymi zmianami, jakie wprowadzają one do naszego ciała. Warto ich zatem unikać, a zamiast nich stosować produkty znacznie mniej przetworzone.

Wysoko przetworzona żywność zawierająca w składzie szereg substancji z oznaczeniem „E” to niestety częsty punkt w jadłospisie wielu osób, w tym również i dzieci. Fosforany w ostatnich czasach zbyt często są dodawane do różnych produktów. Służą m.in. jako stabilizatory, regulatory kwasowości, emulgatory, a także przeciwutleniacze. Są odpowiedzialne za wydłużanie terminu przydatności do spożycia oraz za wiązanie wody podczas obróbki termicznej, dzięki czemu znacznie zwiększają wagę ostateczną produktów.

To może stanowić zatem wyjaśnienie, dlaczego tak często znaleźć je można w składzie wyrobów mięsnych. Po dodaniu ich szynka lub schab staje się zdecydowanie bardziej krucha i soczysta. Do tego dochodzi oczywiście odpowiedni wygląd, a szczególnie charakterystyczny różowy kolor produktu.

Ulepszone  sztucznymi konserwantami  i przeciwutleniaczami wyroby wędliniarskie nie do końca oddają faktyczną jakość produktu. Niestety nienaturalny kolor i soczystość to nie tylko wygląd, ale i negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zbyt duża ilość fosforanów, które spożywamy może spowodować u nas rozregulowanie gospodarki mineralnej i hormonalnej. Odczuć to możemy m.in. poprzez ogólne zmęczenie i spadek formy. Im dłużej mamy kontakt z fosforanami tym bardziej musimy się liczyć z poważnymi chorobami, które mogą się u nas pojawić. Mowa tu przede wszystkim o otyłości, nadciśnieniu tętniczym, problemach układu krążeniowego, osteoporozie, a nawet nowotworach układu pokarmowego. W przypadku dzieci nadmiar fosforanów w organizmie objawiać się może zwiększoną nadpobudliwością i trudnościami z koncentracją.

Źródło: FlyPR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *