Słodkie picie związane z ryzykiem nowotworów

autor: • 26 sierpnia 2019 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Spokojnie, nie ma jasnego wskazania, że powodują raka. Natomiast związek między ich spożywaniem a ryzykiem zachorowania jednak jest – wskazują naukowcy z paryskiej Sorbony.

Cukier i rak często – niestety idą w parze. Osoby chore na cukrzycę oraz deklarujące większe spożycie cukrów statystycznie bardziej są narażone na nowotwory, a niektórzy lekarze nazywają go paliwem dla guzów, gdyż słodka dieta sprzyja ich wzrostowi.

Ten związek – choć wciąż nie do końca wyjaśniony – znali już badacze z Université Sorbonne Paris Cité, gdy postanowili przeanalizować dietę 100 tys. osób i porównać ją z zachorowaniami na nowotwory. Populację obserwowano przez 5 lat, a istotny statystycznie związek zaobserwowano pomiędzy zachorowaniami a słodkimi napojami.

Tu warto zaznaczyć, że mówimy nie tylko o gazowanych i dosładzanych napojach, ale również naturalnie słodkich sokach owocowych każdego rodzaju czy nawet słodzonej kawie lub herbacie.

Wśród osób spożywających każdy z tych napojów zaobserwowano wzrost zachorowań, natomiast brak podniesionego ryzyka był widoczny jedynie u osób używających słodzików oraz tych pijących wyjątkowo mało słodzonych napojów (do 30 ml na dzień, czyli jeden słodzony napój raz na kilka dni).

Im więcej cukru w piciu badani spożywali, tym bardziej podnosili swoje ryzyko przykrej diagnozy w przyszłości. Grupa najbardziej narażona, a więc pijąca nie mniej niż 100 ml dziennie, chorowała na nowotwory o 18% częściej od innych, a być może tendencja ta doprowadziłaby do dalszego wzrostu w przypadku badania o dłuższej perspektywie czasowej.

Jednocześnie nie należy popadać w panikę. W grupie kontrolnej liczba zachorowań wynosiła 22 na 1000 uczestników, natomiast w grupie spożywającej najwięcej cukru w napojach – 26 na 1000. Wzrost jest co prawda widoczny, jednak sami autorzy przestrzegają przed wyciąganiem wniosku „słodkie napoje powodują raka”, ponieważ byłby on zbytnim uproszczeniem. Trzeba przecież pamiętać, że osoby pijące dużo słodkiego zwykle mają gorzej skomponowaną dietę od innych, mniej aktywności fizycznej, itd. Dlatego nie powinniśmy przesądzać w tej sprawie.

Źródło: British Medical Journal

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *