Seriale związane z niewyspaniem

autor: • 21 sierpnia 2017 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Gra o Tron, Żywe Trupy, a może Stranger Things? Jeśli jesteś fanem seriali, możesz mieć problemy ze snem. Międzynarodowe badanie wskazuje, że oglądając całe sezony możesz doznać uszczerbku na zdrowiu

Oglądanie telewizji nigdy nie było kojarzone ze zdrowym trybem życia im wiążące się z tym siedzenie na kanapie stało się stereotypowym sposobem na otyłość. Dziś nasze zwyczaje konsumenckie mocno się zmieniają. Mamy do dyspozycji platformy z serialami i filmami online, a ulubione produkcje oglądamy wtedy, kiedy mamy czas i ochotę.

W teorii to świetna wiadomość, ponieważ możemy lepiej planować swój dzień i dzielić czas pomiędzy pracę, naukę, aktywność fizyczną i błogi relaks z dobrym serialem czy telewizją. Jak często bywa, możliwość oglądania wszystkiego w dowolnym czasie ma też złą stronę.

Nasiliło się zjawisko binge-watching, czyli oglądania seriali długimi godzinami, nawet cały sezon podczas jednego seansu. Z kolei binge-watching to jedna z przyjemności, na które czas mamy najczęściej wieczorem. I już widać, jak odbija się to na zdrowiu.

Badacze University of Michigan i belgijskiego Uniwersytetu Leuven postanowili zbadać studentów pod kątem skutków powszechnego wśród młodych ludzi binge-watchingu. Co prawda analizowana próba nie jest wielka ani w pełni reprezentatywna, ale pozwala dostrzec pewne skutki długotrwałego oglądania telewizji.

W badaniu wzięło udział 423 studentów w wieku 18-25 lat (średnio 22), z przewagą kobiet (ok. 62%). Podział na płci nie jest jednak szczególnie istotny, ponieważ to zdecydowanie zbyt skromne badanie, by był miarodajny. Natomiast niezależnie od płci analiza pokazała, że im więcej binge-watchingu, tym większe były u uczestników zaburzenia snu.

W analizowanej grupie 81% osób przyznawało się do binge-watchingu. Większość stosunkowo rzadko – raz w miesiącu (40%) lub kilka razy (28%). Tylko 7% oglądało produkcje ciągiem regularnie i często.

Choć statystycznie uczestnicy badania spali tak długo, jak powinni (7 godzin i 37 minut), to im więcej seansów, tym bardziej byli zmęczeni. Wraz z długością i częstotliwością binge-watchingu spada jakość snu, a rosną zmęczenie za dnia oraz bezsenność. Zwykłe oglądanie telewizji nie daje takich efektów. Zdaniem autorów badania to skutek zanurzania się w fabule i związanej z tym wzmożonej aktywności mózgu przed snem. Umysł jest pobudzony i znacznie trudniej zapaść w spokojny sen.

Źródło: Journal of Clinical Sleep Medicine

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *