Rośliny w diecie? Smaczne i zdrowe!

autor: • 30 czerwca 2016 • Kuchnia, NajnowszeKomentarze: (0)

Stosowanie się do reguł diety roślinnej może nam wyjść na dobre. Nie tylko ze względu na to, że będziemy się dzięki temu wpisywać w ogólnie panujący trend żywieniowy, ale też dlatego, iż wpływa ona pozytywnie na nasze zdrowie

Specjaliści od zdrowia zapewniają, że wegetarianizm jest dobry na każdym z etapów rozwoju. Chodzi wyłącznie o to, by praktykować go w odpowiedni sposób. Taki, który pozwoli wypełnić całe zapotrzebowanie żywieniowe człowieka. Warto jednak zauważyć, że świadomość zdrowotnych korzyści związanych z eliminowaniem z diety pokarmów odzwierzęcych i zastępowaniem ich pokarmami roślinnymi jest nadal w Polsce stosunkowo niska.

Jaka powinna być ta odpowiednia dieta roślinna? Powinna zawierać produkty pochodzące z 4 lub 5 grup, czyli kolejno: warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, a także niewielkich ilości orzechów i pestek. Laktoowowegetarianizm dopuszcza do diety też mleko, sery i jaja. W przypadku produktów mlecznych, od drugiego roku życia powinno się spożywać produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, ponieważ ich regularne spożywanie, szczególnie w formie pełnotłustej, skutkuje podwyższonym stężeniem cholesterolu.

Bez pracy nie ma kołaczy

Oczywiście podjęcie diety roślinnej wymaga sporego zaangażowania. Przede wszystkim trzeba skupić się na tym, by do naszego organizmu zostały dostarczone wszystkie składniki odżywcze. Tu może się pojawić problem, gdyż nie wszystkie znaleźć możemy w produktach roślinnych. Kłopot możemy mieć na przykład z witaminą B12. Można na nią trafić w produktach mlecznych i jajkach, ale te roślinne raczej jej nie zawierają. Producenci wychodzą jednak naprzeciw wymaganiom konsumentów przygotowując dla nich na przykład mleko roślinne, które wzbogaca się witaminą B12. Kwestię suplementacji najlepiej omówić jednak z dietetykiem.

Lek na wiele chorób

Oprócz wielu nakazów i zakazów związanych z dietą roślinną warto zapoznać się czymś jeszcze. Wspomniany sposób odżywiania pozwala także na proaktywne leczenie wielu chorób. Badania przeprowadzane na tysiącach wegetarian pozwalają stwierdzić, że są oni o wiele mniej narażeni na choroby niedokrwienia serca, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy zespół metaboliczny, a także niższe stężenie cholesterolu i BMI. Co ciekawe, dieta złożona z niskoprzetworzonych produktów pozwala obniżyć poziom cholesterolu w podobny sposób jak lekarstwa, może także cofać zmiany miażdżycowe.

Z badań w dziedzinie reumatologii wynika, że diety roślinne, wegetariańskie, wegańskie, także surowe wegańskie (witariańskie) wpływają korzystnie np. przy reumatoloidalnym zapaleniu stawów. Jak wynika z badań, zmniejszają się pod ich wpływem dolegliwości bólowe, i towarzyszy temu wyciszenie nadreaktywności układu immunologicznego poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Diety roślinne są zatem dobre nie tylko dla naszego samopoczucia, ale potrafią też zdziałać cuda w kwestii zdrowia.

Źródło: Hello PR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *