Przemoc słowna przoduje w statystykach

autor: • 26 stycznia 2016 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Przemoc to nie tylko kwestia siły fizycznej. O wiele częściej dotyka nas również psychicznie. Dotkliwie odczuwają to przede wszystkim młode osoby

Blisko 70% uczniów doświadczyło w swoim życiu przemocy. Już te liczby powinny budzić refleksję. Z jednej strony młodzi ludzi rozmawiają o tym ze swoimi rodzicami, z drugiej jednak rodzice nie są w pełni świadomi, co dzieje się z ich dziećmi. Potwierdzają to także badania, z których wynika, że najbliżsi uważają problem przemocy za o wiele rzadszy niż to faktycznie ma miejsce w rzeczywistości.

Obie grupy są jednak zgodne co do tego, że przemoc słowna jest tą najczęściej występującą. Mowa tu o wyśmiewaniu i dokuczaniu rówieśnikom. Dopiero potem pojawia się przemoc siłowa. Dalej oznaczono odrzucenie, przemoc online, oszustwo i szantaż.
Tam, gdzie dzieje się przemoc bardzo często nie ma odpowiedniej reakcji. Jak podają uczniowie, w 30% przypadków nikt nie zareagował, kiedy był jej świadkiem. Gotowość do działania wzrasta, jeżeli krzywda dzieje się komuś z najbliższego otoczenia. Wtedy angażuje się 66% uczniów.

Przemoc jest obecna wśród młodych ludzi i trudno w jakikolwiek sposób na to wpłynąć. Warto natomiast rozmawiać z dziećmi na ten temat. Ponad połowa rodziców twierdzi, że faktycznie porusza z synem czy córką aspekt pojawiającej się przemocy. 40% stara się to robić, jednak w gruncie rzeczy dochodzi do tego bardzo rzadko. Dla 4% rodziców nie jest to temat warty poruszania.

Mimo wszystko rodzice starają się pomagać swoim pociechom choć czasami nie do końca są świadomi tego, co naprawdę się z nimi dzieje. Tak czy inaczej co trzeci w istocie podejmuje interwencje, jeżeli dostanie sygnał, że dzieje się coś niedobrego.
Warto jeszcze nadmienić, że dzieci i rodzice postrzegają godność w podobny sposób. Jest to dla nich przede wszystkim szacunek. Rodzice, poprzez inną perspektywę i życiowe doświadczenie podchodzą do tego jednak nieco szerzej. Większą uwagę przywiązują m.in. do tolerancji. Dla dzieci ważniejsze jest na przykład poczucie własnej wartości.

Źródło: Grupa IQS

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *